Seksualność człowieka naprawdę przekłada się na jego zdrowie - przekonują seksuolodzy i ginekolodzy, którzy stworzyli ankietę na temat życia intymnego.
Kwestionariusz, na razie dla kobiet, liczy 19 pytań. Dotyczą one zadowolenia z seksu, częstotliwości orgazmu czy podniety podczas stosunku. Skąd pomysł zadawania takich pytań pacjentkom? Jak zgodnie twierdzą eksperci, niektóre schorzenia, np. cukrzyca lub nadciśnienie, wywierają znaczny wpływ na życie intymne. A ściślej mówiąc - uprzykrzają tę sferę.
Dlatego w ocenie ekspertów czas najwyższy, aby kwestie związane ze współżyciem poruszał lekarz, który ma najczęstszy kontakt z chorym, czyli lekarz rodzinny. W jaki sposób? Za pomocą wspomnianej ankiety.
Przeczytaj również: Jak skrócić kolejki do lekarzy? Oto propozycje Czytelników
- Jestem za - komentuje dr Zbigniew Fronczek, ginekolog-położnik, specjalista w dziedzinie seksuologii klinicznej i medycyny seksualnej. - Społeczeństwo potrzebuje edukacji seksualnej w każdej postaci.
Jak tłumaczy dalej, życie intymne nie zawsze wygląda tak, jak powinno. A problem zaburzeń seksualnych dotyczy w takim samym stopniu kobiet jak i mężczyzn. - Zaburzenia te często skutkują frustracjami, kłótniami, a nawet niewłaściwymi postawami społecznymi - wylicza Zbigniew Fronczek. - Niestety, ludzie nadal wstydzą się o tym mówić, mają opór przed poradą seksuologa.
Czy wystarczy czasu?
Co innego w przypadku lekarza pierwszego kontaktu. - Pacjenci go znają, darzą zaufaniem - mówi specjalista. - Dlatego lekarz rodzinny powinien wyjść choremu naprzeciw i zapytać o kwestie intymne. Zwłaszcza, że zaburzenia seksualne bywają sygnałem choroby. - Na przykład zaburzenia wzwodu mogą być skutkiem chorób somatycznych, m.in. niezdiagnozowanej cukrzycy - precyzuje dr Fronczek.
Pomysł wprowadzenia ankiet do gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej chwalą również inni medycy, choć, jak zauważają, poważną przeszkodą w jego realizacji może być brak czasu. - Lekarze rodzinni mają zbyt wielu pacjentów - wskazuje dr Małgorzata Świątkowska, dyrektor przychodni "Gdańskiej" w Bydgoszczy. - Wątpię, aby wystarczyło im czasu na przeprowadzenie takiej ankiety. Być może należałoby o niej pomyśleć w ramach akcji profilaktycznej.
Czytaj też: Pacjentom ma być lepiej, chociaż pieniędzy nie przybędzie
Zamiast internetu
Obawy związane z brakiem czasu dzieli również dr n. med. Krzysztof Buczkowski, p.o. Katedry i Zakładu Lekarza Rodzinnego szpitala im. Jurasza w Bydgoszczy. Jak podkreśla, pod względem merytorycznym ankieta jest na pewno ciekawym pomysłem. - Ludzie, zamiast zwracać się do specjalistów, wolą szukać informacji w internecie - wyjaśnia. - Ale trzeba pamiętać, że lekarze rodzinni mają ograniczone zasoby czasowe, zdominowane w znacznej mierze przez biurokrację. Dlatego w starciu z innymi chorobami, przeprowadzenie ankiety będzie raczej traciło na wartości.
A co na to wszystko pacjenci, którym pokazaliśmy przykładowe pytania z ankiety? - Cóż, to trochę dziwne, że przychodząc do lekarza z grypą, mam opowiadać o moim życiu seksualnym - stwierdza Aleksandra Napiórkowska z bydgoskiego Śródmieścia. - Chyba sporo będzie zależało od podejścia lekarza.
- Tego typu pytania są raczej krępujące - nie ukrywa kolejna bydgoszczanka. - Może lepiej zostawić je seksuologom?
Pytania z ankiety:
1. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak często odczuwała Pani pragnienie lub zainteresowanie seksualne?
2. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak oceniłaby Pani swój poziom (stopień) pragnienia lub zainteresowania seksualnego?
3. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak często czuła się Pani seksualnie pobudzona (podniecona)* podczas czynności seksualnej lub stosunku?
* Pobudzenie seksualne to uczucie, które obejmuje zarówno fizyczne jak i psychiczne aspekty podniecenia seksualnego. Może ono obejmować uczucie ciepła lub swędzenia genitaliów, wilgotności lub skurczu mięśni.
4. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak oceniłaby Pani swój poziom pobudzenia seksualnego (podniecenia) podczas czynności seksualnej lub stosunku?
5. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak pewnie czuła się Pani w odniesieniu do swojego stanu pobudzenia seksualnego podczas czynności seksualnej lub stosunku?
6. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak często była Pani zadowolona ze swojego pobudzenia (podniecenia) podczas czynności seksualnej lub stosunku?
7. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak często osiągała Pani wilgotność podczas czynności seksualnej lub stosunku?
8. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak trudno było Pani osiągnąć wilgotność podczas czynności seksualnej lub stosunku?
9. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak często była Pani w stanie utrzymać wilgotność do zakończenia czynności seksualnej lub stosunku?
10. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak trudno było Pani utrzymać wilgotność do zakończenia czynności seksualnej lub stosunku?
11. W ciągu ostatnich 4 tygodni, podczas zachęty erotycznej lub stosunku, jak często osiągała Pani orgazm?
12. W ciągu ostatnich 4 tygodni, podczas zachęty erotycznej lub stosunku, jak trudno było Pani osiągnąć orgazm?
13. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak bardzo była Pani zadowolona ze swojej zdolności do osiągnięcia orgazmu podczas czynności seksualnej lub stosunku?
14. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak bardzo była Pani zadowolona ze stopnia emocjonalnej bliskości podczas czynności seksualnej lub stosunku ze swoim partnerem?
15. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak bardzo była Pani zadowolona ze związku seksualnego ze swoim partnerem?
16. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak bardzo była Pani zadowolona ogólnie ze swojego życia seksualnego?
17. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak często doświadczała Pani dyskomfortu lub bólu podczas penetracji pochwy?
18. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak często doświadczała Pani dyskomfortu lub bólu po penetracji pochwy?
19. W ciągu ostatnich 4 tygodni, jak oceniłaby Pani swój poziom (stopień) dyskomfortu lub bólu podczas lub po penetracji pochwy?