
Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Gazety Pomorskiej". Kategorie: nauczyciel przedszkolny, szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Więcej informacji na www.pomorska.pl/belfer
Przedszkola publiczne musiały zrezygnować z zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez specjalistów zewnętrznych. Aby spełnić oczekiwania rodziców, musieliśmy w to miejsce zorganizować zajęcia siłami naszych nauczycielek - mówi Jolanta Mrówczyńska, dyrektorka inowrocławskiego Przedszkola nr 14 "Muzyczna Kraina".
Placówka postawiła na projekt "Dwujęzyczne Dzieci". Przy okazji byłą jedną z pierwszych (piątą) w Polsce, które uzyskały certyfikat nauczania j. angielskiego w ramach tego programu.
Dla najmłodszych
W zajęciach biorą udział najmłodsze przedszkolaki - dzieci trzyletnie oraz czteroletnie. - Co ciekawe, prowadzący je nauczyciele nie muszą mieć kwalifikacji do nauki języka angielskiego - dodaje pani dyrektor.
Program polega bowiem na osłuchiwaniu się przez najmłodszych z językiem obcym. Odbywa się to podczas oglądania specjalnie przygotowanych historyjek na DVD lub w trakcie zabawy, kiedy to lektor po angielsku przemawia do dzieciaków z odtwarzacza płyt CD.
Przeczytaj również: W przedszkolu obowiązkowy język obcy? To możliwe, ale są też wątpliwości
"Czternastka" realizuje projekt od października 2013 roku. Sposób prowadzenia zajęć zależy od nauczycieli. - Przyjęliśmy, że pierwszy rok potraktujemy testowo, ale już widzimy, że warto było postawić na ten projekt - dodaje Jolanta Mrówczyńska.
Wczoraj przyglądaliśmy się grupie pracującej pod okiem nauczycielki Elżbiety Kubiak. Było wesoło, a co najważniejsze, było też po angielsku. Maluchom cytowanie słówek, jak i całych zwrotów nie sprawiało problemów.
Pojechali do parlamentu
Przedstawiciele "Czternastki" zaproszeni zostali do Sejmu na konferencję "Innowacyjne Przedszkole, Innowacyjna Szkoła". - Byliśmy jednym z trzech wytypowanych przedszkoli, które wprowadziły prekursorski program powszechnej dwujęzyczności - podkreśla dyrektor Mrówczyńska.
Podczas panelu dyskusyjnego i w rozmowach indywidualnych projekt "Dwujęzyczne Dzieci" realizowany w Inowrocławiu budził duże zainteresowanie.
Czytaj e-wydanie »