- Dzięki temu systemowi dokumentacja medyczna jest u nas prowadzona na najwyższym poziomie - podkreśla Marek Nowak, dyrektor grudziądzkiego szpitala. - A co za tym idzie uporządkowana i wiarygodna.
I dodaje: - Pacjenci mogą być spokojni, że ich wyniki badań, historie leczenia, pobytu na oddziałach i wizyt w poradniach nie zaginą.
Właśnie w kategorii "informatyzacja" grudziądzki "Biegański" otrzymał nominację komisji eksperckiej w tegorocznej edycji konkursu "Liderzy zmian w ochronie zdrowia".
Czytaj: Kolejni Ukraińcy leczą się w Grudziądzu. Na oddziale laryngologicznym
Więcej czasu dla chorych
Zaletą wprowadzenia pełnego systemu elektronicznego szpitala, zdaniem Marka Nowaka, jest również szybki dostęp personelu do kompleksowych danych medycznych pacjenta. - Lekarze i pielęgniarki nie tracą już czasu na szukanie papierowej dokumentacji - tłumaczy szef "Biegańskiego". - Mają dzięki temu więcej czasu na zajęcie się pacjentami.
Opaski elektroniczne dla pacjentów, maszyna do dzielenia tabletek
Jednym z nowatorskich przedsięwzięć wprowadzonych przez grudziądzki szpital były m.in. opaski elektroniczne dla pacjentów, na których umieszczane są dane i wyniki badań.
- Niebawem będziemy mogli powiedzieć także o tym, jak sprawdza się zintegrowany system gospodarowania lekami - zdradza Marek Nowak.
Chodzi o maszynę, która ma dozować i wydawać medykamenty na oddziały. To superinnowacyjne rozwiązanie, które ma zwiększyć kontrolę nad lekami i przynieść oszczędności. Dzięki temu, że rozdzielaniem m.in. tabletek ma zająć się automat, czas dla chorych zyskać mają pielęgniarki.
Od 2008 roku licząc na komputeryzację grudziądzki szpital wydał ok. 20 milionów zł.
Młodzi podpatrują pracę lekarzy w szpitalu
Wraz z grudziądzką lecznicą do konkursu "Liderzy zmian w ochronie zdrowia", nominowano też Warszawski Szpital dla Dzieci oraz Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku, który ostatecznie został laureatem w kategorii "komputeryzacja".
Sukcesem "Biegańskiego" jest też uznanie go za jedną z 23 najaktywniejszych firm w Polsce uczestniczących w projekcie "Dzień przedsiębiorczości 2013". - Odwiedziła nas ponad setka licealistów, która zapoznała się z zawodami medycznymi - wyjaśnia dyrektor Nowak.
W ubiegłorocznym "Dniu Przedsiębiorczości" udział wzięło ponad 20 tys. różnych instytucji z całego kraju.
Czytaj e-wydanie »