Jak to się zaczęło?
Pod koniec XIX wieku w fabrykach standardem były fatalne warunki pracy, niskie płace i praca do dwunastu godzin na dobę. Dodatkowo antykapitalistyczne nastroje były podsycane przez radykalnych agitatorów, walczących m.in. o ośmiogodzinny dzień pracy. W Chicago robotnicy jednej z fabryk postanowili zaprotestować przeciwko takiej "polityce pracy" i widmu masowych zwolnień. Robotnicy podjęli decyzję o strajku, w wyniku którego właściciel fabryki zmuszony został do radykalnych ustępstw. Nie trwało to jednak długo. Już w lutym 1886 roku dokonał zwolnienia wszystkich pracowników.
Działacze związkowi szybko przeszli do ofensywy. Rozpoczęli przygotowania do demonstracji zapowiedzianej na 1 maja. Jej celem było wywalczenie ośmiogodzinnego dnia pracy. Pomimo obaw wielu ludzi pochód przeszedł bez rozlewu krwi. Wzięło w nim udział przeszło kilkadziesiąt tysięcy osób.
W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców. Masowe demonstracje, pochody oraz starcia z carskim wojskiem, policją oraz kozakami, a także wspierającymi je nacjonalistycznymi bojówkami miały miejsce w czasie rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego.
Po zakończeniu wojny rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego, wolnego od pracy i stan ten trwa do chwili obecnej. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe.
Zobacz także: Ubierz się na biało-czerwono. Dostaniesz włoskie lody! Święto Flagi w Grudziądzu
Kilka faktów z kalendarza
Na świecie:
1786 - w Wiedniu odbyła się premiera opery Wolfganga Amadeusza Mozarta Wesele Figara.
1852 - urodziła się Calamity Jane, amerykańska pionierka Dzikiego Zachodu, rewolwerowiec
1890 - odbyły się pierwsze obchody Święta Pracy
1941 - premiera filmu Obywatel Kane w reżyserii Orsona Wellesa
1949 - holenderski astronom Gerard Kuiper odkrył Nereidę, jeden z księżyców Neptuna
1967 - w Las Vegas odbył się ślub Elvisa Presleya i Priscilli Beaulieu
1994 - w wypadku podczas wyścigu o Grand Prix San Marino na torze Imola zginął brazylijski kierowca Ayrton Senna
2000 - prezydent USA Bill Clinton nakazał wyłączenie sygnału zakłócającego S/A w systemie GPS, dzięki czemu dokładność określania pozycji dla cywilnych użytkowników wzrosła ze 100 do 20 metrów
W Polsce:
1945 - ukazało się pierwsze wydanie czasopisma dla dzieci Świerszczyk
2000 - rozpoczęto wydawanie białych tablic rejestracyjnych z flagą Polski na eurobandzie
2001 - w Warszawie odbyła się Parada Równości, pierwsza w Polsce parada lesbijek i gejów
2004 - Polska dołączyła do Unii Europejskiej