https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławski areszt śledczy stał się zakładem karnym. Poprawił się standard życia osadzonych [zdjęcia]

(FI)
Inowrocławski areszt śledczy stał się zakładem karnym
Inowrocławski areszt śledczy stał się zakładem karnym Dominik Fijałkowski
- Utworzenie zakładu karnego poprawi między innymi warunki życia osób odbywających w nim karę pozbawienia wolności - zapewnia ppłk Marek Aleksander, dyrektor Zakładu Karnego w Inowrocławiu.

Inowrocław. Zamiast aresztu, zakład karny

Od 1 maja 2014 roku więzienie przy ul. Narutowicza nie jest już aresztem śledczym, a półotwartym zakładem karnym. Stosowna uroczystość potwierdzająca to wydarzenie odbyła się w miniony piątek (9 maja). Uczestniczyły w niej, obok przedstawicieli służby więziennej, władze powiatu, miasta i gminy Inowrocław. Tablicę z napisem "Zakład Karny" odsłonił płk Dariusz Szatkowski, dyrektor okręgowy służby więziennej. Poświęcił ją ks. Radosław Orchowicz, kapelan zakładu karnego, proboszcza parafii św. Józefa w Inowrocławiu.

Zobacz też: Uroczystość z okazji otwarcia Zakładu Karnego w Inowrocławiu [zdjęcia]

Wyzwanie czasów

Inowrocławskie więzienie ma ponad stuletnia historię. Jako areszt śledczy funkcjonowało od 30 lat.

- O przekwalifikowaniu placówki na zakład karny zadecydowały trzy przyczyny. Trzeba było stworzyć odpowiednie warunki dla osób odbywających tam karę, zgodne z najnowszymi wytycznymi. Musieliśmy też ujednolicić podległy nam system jednostek. Ważny był również czynnik ekonomiczny. Koniecznym okazało się lepsze wykorzystanie obecnego potencjału osobowego - mówił w piątek płk Szatkowski.

Dyrektor inowrocławskiego zakładu, ppłk Aleksander nie krył, że gdyby nie doszło do reorganizacji mogło nastąpić ograniczenie działalności aresztu, a ostatecznie nawet jego likwidacja. To skutkowałoby utratą zatrudnienia przez sporą grupę pracowników służby więziennej.

- Utworzenie zakładu karnego poprawiło standard życia odbywających u nas karę. Obecnie mają oni na przykład ciągły dostęp do ciepłej wody. Przedtem tego nie było. Praktycznie przez całą dobę mogą poruszać się po budynku zakładu, który przypomina teraz hotel pracowniczy - dodał Aleksander.

Odwyk i praca

Najważniejsze jest jednak to, że inowrocławski zakład jest jednostką eksperymentalną w skali ogólnopolskiej. Więźniowie mają pracować. Obecnie czyni tak około 60 z nich. Przez rok ich liczba ma być podwojona. - Chodzi o to, żeby kształtować nawyk pracy, a naszym zadaniem będzie ułatwienie jej zdobycia - podkreślił dyrektor więzienia.

W placówce prowadzona będzie też walka z uzależnieniem od alkoholu, który jak podkreślają pracownicy służby więziennej, jest podstawową przyczyną większości przestępstw. Powstanie tam oddział terapii dla osób uzależnionych.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Y
Yeti
Zlikwidować zakłady karne w całej Polsce
G
Gość

za kare ?

 

k
krisangel 27

jak widzę co niektórzy z was wypisują , to aż płakać się chcę tacy jesteście pojebani i albo nigdy nie zdarzyło się wAM powalić i nie macie zero pojęcia o warunkach panujących tam , albo jesteście synami pis-u i reszty bandy mocherowych pedałów  !!! nie życzy się nikomu wiezienia ale za te głupoty co tutaj wypisujecie to chciałbym żebyście sie przekonali jak to jest żyć w takim padole wkurwienia, gdzie nie masz nic do powiedzenia, bo administracja ci wszystko utrudnia !!!

G
Gość
W dniu 18.05.2014 o 09:22, lalalololo napisał:

,Przecież to nie hotel. IMHo dodatkowo powinni tam osadzonych dzień dnia wywozić na wykopki czy to pyrów, czy odchwaszczanie pola... a najlepiej z kilofami do Piechcina, do kamieniołomu. Wygód się zachciewa, najpierw trza zarobić na nie, a nie za darmo od państwa... nie dość, że niektórzy tam osadzeni to złodzieje, czy inne menelstwo, które obrabiało innych ludzi, i jeszcze za darmo by wszystko chcieli. Mendy społeczne. 

Mendy społeczne , to chodzą bezkarnie w garniturach. Za kratami są tylko przestępcy.

l
lalalololo

,Przecież to nie hotel. IMHo dodatkowo powinni tam osadzonych dzień dnia wywozić na wykopki czy to pyrów, czy odchwaszczanie pola... a najlepiej z kilofami do Piechcina, do kamieniołomu.

 

Wygód się zachciewa, najpierw trza zarobić na nie, a nie za darmo od państwa... nie dość, że niektórzy tam osadzeni to złodzieje, czy inne menelstwo, które obrabiało innych ludzi, i jeszcze za darmo by wszystko chcieli. Mendy społeczne. 

M
Mas

Jaki podnieśli standard? Pleksa w oknach ( oprócz krat i siatki oczywiście), tylko zimna woda w kranie na celi, poobrywane ze starości kocowe kotary odgradzające toaletę od reszty celi, stare pozarywane koja na których się nie da spać bo kręgosłup w nocy pęka. Przecież takie warunki uwłaczają godności człowieka. Jak świnie w patykach osadzeni jedzą posiłki w jednym pomieszczeniu co się załatwiają. Pokażcie prawdziwe oblicze więzienia w Inowrocławiu pokażcie zdjęcia cel jak ten standard naprawdę wygląda. Inowrocławskie wiezienie ma standard poniżej zera!

G
Gość

Szkoda tylko , że zwykli ludzie nie muszą mieć europejskich standardów życia...To jest dopiero paranoja, na którą godzą się tylko Polacy!

g
gość

Miasto uzdrowiskowe to i ZK musi mieć poziom sanatorium:)

G
Gość
W dniu 13.05.2014 o 13:39, Ania napisał:

Wszystko opiera się na wymogach narzucanych przez UE, wymagają oni bowiem określonego metrarza przypadającego na 1 skazanego w aresztach śledczych (powinna być większa niż dotychczas), zakłady  karne funkcjonują na innych zasadach, dlaczego znacznie prościej zmienić formę prawną aniżeli przebudowywać całą jednostkę, żeby "wpasować się" w standardy unijne, a ludzie nie staracili pracę, tylko  zostali oddelegowani do innych jednostek, lepiej dojeżdżać, niż nie mieć pracy.

I spoko...

A
Ania

Wszystko opiera się na wymogach narzucanych przez UE, wymagają oni bowiem określonego metrarza przypadającego na 1 skazanego w aresztach śledczych (powinna być większa niż dotychczas), zakłady  karne funkcjonują na innych zasadach, dlaczego znacznie prościej zmienić formę prawną aniżeli przebudowywać całą jednostkę, żeby "wpasować się" w standardy unijne, a ludzie nie staracili pracę, tylko  zostali oddelegowani do innych jednostek, lepiej dojeżdżać, niż nie mieć pracy.

l
lolo
W dniu 12.05.2014 o 23:09, luksus napisał:

Szkoda, że Plotka nie doczekał tego dobrobytu...

 

Pamięta ktoś, kto był wtedy dyrektorem?

l
luksus

Szkoda, że Plotka nie doczekał tego dobrobytu...

D
DL

Opowiadanie bzdur o ewentualnej możliwości zamknięcia aresztu , gdyby nie nastąpiły te zmiany , to zwykłe wciskanie kitu . Areszty w Polsce pękają w szwach , a tu mieliby zamykać stuletni już zaklad?

Jakieś dziwne i pokrętne to wyjaśnienie w artykule. Może się mylę...

o
obserwator

Poprawił się standard życia osadzonych, ale zmniejszył się nabór do pracy w tej placówce i to jest paradoks , którym chwalą się nasze władze.

 

B
Byk cyk cyk

Jakże by taka impreza mogła by obyć się bez klechy!! No ale w tym przypadku to nawet pasuje by poświęcić przybytek gdzie już nidługo całe tabuny takich wylądują ;)

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska