Grudziądz. Otwarto nowe oddziały szpitalne

Podczas otwarcia obiektu kilkaset osób zwiedziło nowy obiekt szpitala, a największe zainteresowanie budziły operacyjne sale hybrydowe
(fot. Maryla Rzeszut)
Grudziądz już ma należące do najnowocześniejszych w Polsce i Europie operacyjne sale hybrydowe. Od piątku, 13 czerwca. W naszym województwie podobną ma Szpital Uniwersytecki im. Jurasza w Bydgoszczy, ale jedną.
Co to znaczy - hybrydowa? - Wyposażona w nowoczesny aparat rentgenowski, angiograf, umożliwiający ciągły podgląd na ekranie wykonywanego zabiegu - wyjaśnia dr Wojciech Lichota, ordynator chirurgii naczyniowej. - Na tej sali operacyjnej można wykonać jednemu pacjentowi różne zabiegi np. otwarty i wewnątrznaczyniowy. Dzięki najnowocześniejszej aparaturze.
Z sal hybrydowych korzystać będą głównie chirurdzy naczyniowi i kardiochirurdzy, ale - także lekarze innych specjalności.
Powstał już hard team lekarzy, którzy będą przeprowadzać operacje w tym nowoczesnym obiekcie. Jest wśród nich: Wojciech Lichota (chirurgia naczyniowa), Wojciech Ogorzeja (kardiochirurgia), Piotr Danielewicz (hemodynamika), nie może zabraknąć szefa radiologii Sławomira Grynia.

Był też moment poświęcenia nowego obiektu szpitalnego
(fot. Maryla Rzeszut)
- Skuteczniej pomożemy chorym, a rocznie leczymy ok. 2000 osób, w tym 95 proc. z chorobą wieńcową - wyjaśnia Piotr Danielewicz prowadzący zakład hemodynamiki na kardiologii. - Będziemy doskonalej wykonywać m.in. zabiegi przezskórne na tętnicach wieńcowych. Część tych pacjentów musi trafić do kardiochirurga. Kompleksowa pomoc uratuje wiecej chorych. Niektóre zabiegi są bardzo niebezpieczne, a znakomite sale operacyjne umożliwą takie zoperowanie choprego, by wyraźnie zmniejszyć ryzyko. To olbrzymi postęp, móc operować na tym poziomie.
Przeczytaj również: To pierwszy taki zabieg w regionie! W bydgoskim Juraszu zoperowali płuco 13-miesięcznemu dziecku
W grudziądzkim szpitalu powstało centrum Philipsa, który wyposażył w aparaturę medyczną nowy obiekt. - Ośrodek w Grudziądzu wpisuje się na mapę naszej sieci w Europie jako ważne centrum, w którym lekarze będą mogli wprowadzać nowoczesne metody i techniki leczenia - mówił Miks Misans, przedstawiciel Philipsa na Europę Centralną i Wschodnią.
Rehabilitacja wprowadza się 14 czerwca

Wśród gości było wielu znakomitych sław medycyny zregionu i Polski
(fot. Maryla Rzeszut)
Do nowego obiektu wprowadzają się: na parter - reumatologia, na I piętro rehabilitacja, na II kardiochirurgia i "naczyniówka" z blokiem operacyjnym, na III - onkologia oraz endokrynologia.
- Prace budowlane kosztowały 58 mln zł, a wyposażenie ok. 30 mln zł. - informuje Piotr Jaskulski, wicedyrektor ds. technicznych szpitala.
Rehabilitacja wprowadza się do nowych pomieszczeń (jest tam m.in. krioterapia) już w sobote, 14 czerwca. Pozostałe oddziały stopniowo będą też się przenosić, uzupełniając detale w wyposażeniu. Pierwsze zabiegi w salach hybrydowych będą mogły się odbyć na przełomie sierpnia i września.
Czytaj e-wydanie »