Unia Europejska jest orędownikiem współpracy na każdym poziomie. Zarówno międzynarodowym, jak i samorządu gminnego. Wyrazem tej filozofii jest ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Założenie jest takie, aby samorządy planujące inwestycje działały nie tylko w interesie mieszkańców określonej jednostki administracyjne, ale by miały na uwadze również sąsiadów.
195 euro na mieszkańca
Wysokość możliwego dofinansowania uzależniona jest od liczby mieszkańców. W przypadku naszego powiatu, liczącego 92 tys. mieszkańców, w grę wchodzi 18 mln euro, co w przeliczeniu daje 74 mln zł. Pieniądze te będą dostępne latach 2014-2020.
Znajdą się one przede wszystkim na: termomodernizację, budowę ścieżek rowerowych, gospodarkę wodno-kanalizacyjną, ochronę dziedzictwa kulturowego, rewitalizację, ochronę przyrody oraz zadania z realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, takie jak: poprawa rynku pracy, wzmożenie aktywności społeczno-zawodowej czy usługi z zakresu opieki zdrowotnej i socjalnej.
Wielki apetyt
Wszystkie gminy złożyły już listy zadań, jakie chciałaby sfinansować w ramach obszaru.
Pruszczowi zależy przede wszystkim na: dociepleniu szkół w Niewieścinie i Łowinku, budowie przydomowych oczyszczalni ścieków niemal w każdej wsi oraz remontach dróg gminnych. Na poprawę komfortu życia mieszkańców wielką nadzieję mają rządzący gminą Nowe. W zakresie termomodernizacji wskazano podstawówkę w Trylu i gminną przychodnię. Być może kanalizacji doczekają się też mieszkańcy: Małego Komorska, Tryla, Morg i Mątaw. Są też plany odnośnie oczyszczalni ścieków w Trylu. - Wskazany byłby zakup instalacji pozwalającej przerabiać osady powstające podczas oczyszczania ścieków - wyjaśnia Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego.
Jako jedną z potrzeb wskazano także uruchomienie sektora usług dla osób starszych i samotnych.
Niestety, nie wszystkie życzenia uda się spełnić.
- Koszty inwestycji zaproponowanych przez gminy przekraczają 350 mln zł - mówi Barbara Studzińska, wicestarosta. - Najdłuższe listy sporządziły Pruszcz, Osie i Nowe. Po uwzględnieniu zadań powiatu, kwota jeszcze wzrośnie. Konieczna będzie selekcja. Nie tylko ze względu na wagę propozycji, ale też szanse na otrzymanie dofinansowania.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców