Włocławski odcinek drogi krajowej nr 91 jest przebudowywany od czterech lat. I sukcesywnie oddawany do ruchu. Ale inwestycja jeszcze się nie zakończyła. Prace wciąż trwają. Finisz ostatniego etapu - jesienią tego roku.
Najwcześniej zakończyły się prace na odcinku od mostu nad Zgłowiączką do ul. Nowomiejskiej. Ale dość szybko wyszło na jaw, że są zastrzeżenia do jakości nawierzchni, a konkretnie do mieszanki asfaltu, która została położona. Bo okazało się, że nawierzchnia jezdni nie wytrzymuje obciążenia i potworzyły się koleiny.
Przeczytaj również: Przebudowywana "jedynka" do kontroli!
W ramach reklamacji usuwane już były usterki na "jedynce" pomiędzy stacją włocławskiego pogotowia ratunkowego a skrzyżowaniem z ul. Kapitulną. Została tam położona nowa nawierzchnia. Ale i do tej, wykonanej ze zmienionej mieszanki asfaltowej, Miejski Zarząd Dróg we Włocławku miał zastrzeżenia. Czy prace zostały wykonane zgodnie z dokumentacją? Wykonawcy zapewniali, że tak. Ale inżynier kontraktu uważał, że niekoniecznie. Ponieważ były rozbieżne opinie laboratoryjne, magistrat zlecił kolejne badania laboratorium Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. I wyszło na to, że w minimum trzech miejscach na trasie pierwszego etapu, m.in. przy ul. Wroniej konieczne są poprawki.
- Oczekuję, że w tym miesiącu rozpocznie się usuwanie wad zgodnie z wytycznymi inżyniera kontraktu - mówi prezydent Andrzej Pałucki. Zresztą, doprowadzenie do porozumienia w tej sprawie z wykonawcą inwestycji bylo pierwszym zadaniem Agnieszki Sierakowskiej-Wojciechowskiej, która od kilku dni pełni obowiązki dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg we Włocławku.
Na szczęście, droga nr 91 na nowo nie będzie rozkopywana, bo nie ma takiej potrzeby. Naprawy polegać będą na frezowaniu i ułożeniu nowej nawierzchni. - Oczywiście te prace zostaną wykonane na koszt wykonawcy - podkreśla prezydent.
Ale zastrzeżenia dotyczą nie tylko wykonawstwa pierwszego etapu. - Są także wątpliwości do jakości prac przy skrzyżowaniu ulicy Toruńskiej z Inowrocławską - wyjaśnia Andrzej Pałucki. W tym przypadku urząd także zwrócił się do laboratorium GDDKiA o sprawdzenie jakości prac.
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje