400-lecie wsi Gać pod Grudziądzem
Taki jubileusz zobowiązywał do tego, aby go uczcić jak należy: z przytupem, z rozmachem. Dlatego obchodzone w sobotę urodziny podgrudziądzkiej wsi Gać były wyjątkowo huczne. - Jak się bawić, to na całego. Okazja jest wyśmienita - mówiła Hanna Guzowska, sołtys Węgrowa i Gaci.
Zaczęło się podniośle: od mszy świętej w intencji mieszkańców. Po jej zakończeniu odsłonięto obelisk upamiętniający 400 rocznicę założenia miejscowości. Kamień z pamiątkową tablicą stanął na samym wjeździe do wsi, kawałek drogi od skrzyżowania z ulicą Warszawską. - Kiedyś była to typowa wieś rolnicza. Dziś gospodarzy została tu garstka. Większość obecnych sąsiadów przeprowadziła się tutaj z Grudziądza. Czy nam to przeszkadza? Nie, żyjemy w zgodzie - uznał Andrzej Czaplewski, "rdzenny" mieszkaniec Gaci.
Skąd ta nazwa?
Obecnie w tej małej ojczyźnie żyje niemal 400 osób. Miejscowym nie przeszkadza kojarząca się z pewną częścią garderoby nazwa miejscowości. To skojarzenie jest jednak mylne. Jak podkreślił Mieczysław Kucharski, nazwa "Gać" pochodzi od staropolskiego słowa "gacić", które ma dwa znaczenia. Oznacza ono ocieplanie budynku na zimę słomą lub mchem oraz naprawianie powiązanymi ze sobą gałęziami grobli lub tamy.
- Bądź co bądź nazwa jest zabawna - śmiał się Krzysztof Wakowski. Zabawnie było również podczas pikniku rodzinnego, który po odsłonięciu obelisku, odbył się obok boiska w Węgrowie. Dobrze bawili się tam mieszkańcy obu miejscowości oraz zaproszeni goście.
Gospodynie częstowały ich domowym ciastem i grochówką, a na scenie wystąpili młodzi i utalentowani uczestnicy grudziądzkiego Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka. Później odbyły się pokazy strażackie oraz zabawa taneczna.
Droga do naprawy
W Gaci żyje się dobrze. Jeździ się po niej jednak fatalnie. Zarówno autem jak i rowerem. Przebiegająca przez wieś droga powiatowa jest w kiepskim stanie: łata na łacie. Mieszkańcy czekają na remont tej trasy. Czy się doczekają? - Tak, ale na pewno jeszcze nie w przyszłym roku - nie owijał w bawełnę Jerzy Wołoszyn, przewodniczący rady powiatu.
Czytaj e-wydanie »