Kosmiczne - bo na sobotni koncert zaplanowano utwór "Gloria Patri" współczesnego estońskiego kompozytora Urmasa Sisaska. Jest to zbiór dwudziestu czterech utworów skomponowanych w oparciu o tylko pięć dźwięków.
Muzyka z kosmosu
- To wyjątkowy utwór - zapewnia Kinga Litowska, założycielka chóru Astrolabium. - Sisask oparł swoją kompozycję na tzw. skali planetarnej, którą zbudował na podstawie obserwacji ruchu planet i obliczeń astronomicznych. Dlatego koncertowi będzie towarzyszyć pokaz wizualny przygotowany przez Piotra Majewskiego.
Początek o godz. 20 w kościele Marii Panny.
Na tegoroczną edycję festiwalu chórów "Per musicam ad astra" przyjechali śpiewacy z całej Europy. Poza licznymi chórami i zespołami wokalnymi z Polski mogliśmy usłyszeć m.in. męski kwartet wokalny ze Słowenii, chór młodzieżowy Kivi z Litwy, chór uniwersytetu w Utrechcie Dekoor Close Harmony czy też chór żeński Musica Nostra z Węgier.
Mieli przyjechać też muzycy ze Sri Lanki, ale w ostatniej chwili odwołali swój udział w imprezie. - Krótko przed wylotem okazało się, że część artystów nie dostała wizy do Europy, więc musieli zrezygnować z występu - wyjaśnia Kinga Litowska.
Zobacz także: Co się działo na Festiwalu Piękna i Urody w Ciechocinku? [zobacz zdjęcia]
Co przed nami?
Jeszcze w sobotę można posłuchać trzech koncertów. O godz. 18 w toruńskim Dworze Artusa zaśpiewają Holendrzy. Pół godziny później w kościele w Lu-biczu wystąpi natomiast chór z Węgier razem z polskim chórem dziewczęcym Gaudium Cantates.
Wieczorem czas na koncert finałowy w toruńskim kościele Marii Panny. W niedzielę ucieszą się melomani z Inowrocławia. W samo południe w pijalni wód "Inowrocławianka" zaśpiewa chór z Holandii.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, ale trzeba odebrać darmową wejściówkę w kasie Dworu Artusa w godz. 12-18 albo w miejscu koncertu - godzinę przed jego rozpoczęciem. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium.
Czytaj e-wydanie »