Akcja celników z Torunia miała miejsce 4 i 5 października. Ich uderzenie w kilku miejscowościach w województwie to część ogólnopolskich działań Służby Celnej wymierzonych w nielegalny hazard.
- Wszystkie automaty nie posiadały zezwoleń i zostały zatrzymane jako dowody w sprawach - o akcji mówi st. asp. Mariusz Ziarnowski, rzecznik prasowy Izby Celnej w Toruniu. - Na bieżąco celnicy likwidują kolejne punkty, których właściciele zezwolili na wstawienie automatów działających niezgodnie z ustawą o grach hazardowych, tym samym przeciwdziałają niebezpiecznemu zjawisku uzależnienia od tego typu gier młodzieży - dodaje Ziarnowski.
Przeczytaj również: Zamaskowani złodzieje kradli automaty do gier. W "dziupli" pod Brodnicą było aż 28 maszyn!
Od stycznia do czerwca tego roku celnicy w całej Polsce skonfiskowali prawie 4,5 tys. maszyn służących do gier hazardowych. A w całym 2013 roku w kraju skonfiskowano niecałe 6 tys. takich maszyn. O nielegalnych automatach do gier "Pomorska" pisała już w połowie ubiegłego roku. Wtedy Izba Celna w Toruniu informowała, że w województwie działa 609 "maszyn niskich wypłat".
- Mogą działać tylko maszyny zarejestrowane przed 2009 rokiem - wyjaśniał Ziarnowski. - Nie wydajemy nowych pozwoleń. Co do automatów, które pojawiły się w ostatnim czasie, można mieć podejrzenie, że działają nielegalnie.
Chodzi o ustawę hazardową, która zabrania ustawiania automatów poza kasynami. Problem w tym, że sami związkowcy służby celnej mają wątpliwości, co do prawnych podstaw zabezpieczania urządzeń. - Ustawa hazardowa z 2009 roku nie była notyfikowana w Komisji Europejskiej - mówi Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL. - Dowiadujemy się z mediów, że dopiero niedawno Ministerstwo Finansów postanowiło wystąpić o notyfikację. W tym samym czasie Służba Celna intensyfikuje konfiskowanie automatów. A dopóki w tej sprawie nie zajmie stanowiska Trybunał Konstytucyjny, istnieje zagrożenie, że właściciele zabezpieczonych automatów mogą dochodzić w sądach swoich racji, bo taką możliwość daje im wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2012 r. Sądy często nakazują celnikom zwrot zabezpieczonych maszyn, a w niektórych przypadkach zasądzają nawet odszkodowania.
Czytaj też: Celnicy z Torunia uderzyli w nielegalny hazard. Skonfiskowali 17 automatów do gier
W tej sprawie wypowiedział się w tym roku Sąd Najwyższy. Uznał, że tylko Trybunał Konstytucyjny jest w mocy rozstrzygnąć o legalności ustawiania automatów poza kasynami.
Współautorem glosy do wyroku SN jest prof. Marek Kali-nowski z UMK: "Trybunał Sprawiedliwości uznał za sprzeczne z prawem unijnym niedopełnienie obowiązku notyfikacji przepisów technicznych" - napisał w komentarzu.
Czytaj e-wydanie »