Doprowadziły do tego trwające ponad 10 lat obserwacje, które wykonano za pomocą dwóch teleskopów: Hobby-Eberly (HET) oraz Telescopio Nazionale Galileo (TNG). Odkryty układ dwóch ciał krąży wokół czerwonego olbrzyma o nazwie TYC 1422-614-1.
Więcej wiadomości z Torunia na www.pomorska.pl/torun.
Gwiazda znajduje się na niebie w odległości 233 lat świetlnych, w gwiazdozbiorze Lwa, i posiada masę zbliżoną do słonecznej. Odkryty, pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK, układ planetarny jest drugim, najbardziej wyewoluowanym układem wieloplanetarnym ze znanych astronomom (o pierwszym również dowiedzieliśmy się dzięki zespołowi prof. Niedzielskiemu). Należy on do grupy zaledwie kilku znanych tego typu układów i jest jednym z pięciu, w których znajduje się planeta i ciało niebieskie tzw. brązowy karzeł. Oba ciała zostaną w przyszłości, prawdopodobnie za około 120-130 mln lat, wchłonięte przez swą gwiazdę.
W skład międzynarodowego zespołu odkrywców tego układu wchodzą także z UMK: dr Grzegorz Nowak, dr Gracjan Maciejewski, Monika Adamów, Kacper Kowalik, Beata Deka oraz Michalina Adamczyk.
Czytaj e-wydanie »