Minister chciał, by rolnicy zeszli z blokad i przestali protestować. - Nie rozmawiamy pod lufą pistoletu - to był nasz jedyny warunek, by można było dalej prowadzić negocjacje - powiedział AIP rzecznik. - Strona związkowa nie chciała się na to zgodzić i rozstaliśmy się. Nie wiadomo, kiedy uda się powrócić do stołu rozmów.
Nie od dziś wiadomo, że są do rozwiązania punkty sporne: rynek mleka i rynek wieprzowiny. - Pozostałe postulaty rolników zostały rozwiązane, lub są w trakcie realizacji - dodał rzecznik.
Czytaj: Dlaczego rolnicy protestują? Lista postulatów
Zanim doszło do zerwania rozmów od rana w środę rolnicy dawali znać o sobie. Kilkuset protestujących rolników zebrało się w środę o godz. 10 na ul. Piotrkowskiej pod urzędem wojewódzkim. Głośno wyrażali swoje poparcie dla strajkujących górników, domagali się też ochrony hodowli trzody chlewnej. Na Piotrkowskiej było w sumie ok. 300 protestujących. Uczestnicy protestu przygotowali petycję do rządu.
Około 200 rolników blokowało w środę przez godzinę trasę numer 50 koło Grójca. Policja kierowała samochody na objazdy, jednak mimo to pojawiły się duże korki na drodze wyjazdowej z Grójca. Rolnicy chodzili w kółku na dwóch przejściach dla pieszych niedaleko ronda przy centrum handlowym uniemożliwiając przejazd pojazdów. Obyło się bez interwencji, a Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu przysłała do pomocy grójeckim policjantom zespół antykonfliktowy.
W czwartek, 5 lutego, dojdzie do manifestacji w Sępólnie Krajeńskim. Gospodarze pojawią się ok. 10.00 przed siedzibą starostwa powiatowego.
Województwo kujawsko-pomorskie będzie blokowane od poniedziałku, 9 lutego, w kilku miejscach. Rolnicy o godzinie 10.00 zbierają się w Łasinie. Stąd wyruszą w stronę Grudziądza. Po drodze mogą dołączać kolejni. Marek Duszyński, organizator protestu i działacz Samoobrony, spodziewa się nawet udziału 100 ciągników.
Tego samego dnia rolnicy planują protestować w Tryszczynie koło Koronowa. Rozważane są też inne miejsca, trwają jeszcze ustalenia w tej sprawie. Rolnicy dopracowują jeszcze listę postulatów.
Czytaj e-wydanie »