- Jazda rowerem po Toruniu jest coraz przyjemniejsza, ale szkoda, że liczba tras dla rowerzystów nie rośnie jak kilometry remontowanych i budowanych dróg - mówi nasza Czytelniczka i apeluje o budowę ścieżek na linii północ-południe.Jakie plany na ten rok mają drogowcy? Program rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-2015 dobiega końca. W ostatnim roku jego obowiązywania MZD przewidział m.in. wybudowanie drogi rowerowej i przebudowę chodnika na Szosie Lubickiej między Jamontta a Łyskowskiego. W planach jest też przebudowa chodnika i budowa ścieżki dla jednośladów na Bukowej, Konstytucji 3 Maja między Ślaskiego a Przy Skarpie. Program zakłada też budowę infrastruktury rowerowej w obrębie pl. To-Mi-To, gdzie w tej chwili nie ma żadnych tras dla rowerzystów.
- Niebawem ruszą też prace przy budowie fragmentu drogi rowerowej przy ul. Grudziądzkiej między Kościuszki a Jeśmanowicza - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD. - Dzięki czemu połączone zostaną dwa fragmenty dróg znajdujące się po wschodniej stronie ulicy.
W ramach programu zostaną zamontowane nowe stojaki rowerowe i trzy stacje naprawcze dla rowerów. W przypadku tych drugich do dziś możemy wskazywać lokalizacje, gdzie mogłyby powstać takie punkty. Propozycje można kierować na [email protected].
Czytaj także: Wskaż, gdzie w Toruniu powinny stanąć stacje do naprawy rowerów
Duża część tras rowerowych powstanie przy okazji większych projektów drogowych. Ciąg dla jednośladów jest budowany na drugim etapie trasy średnicowej. Ułatwi to przemieszczanie się między Skłodowskiej-Curie a Grudziądzką i dalej do Szosy Chełmińskiej, gdzie rowerzyści mają do dyspozycji ścieżkę wzdłuż pierwszego fragmentu średnicówki. W obustronne drogi rowerowe będzie wyposażony też przebudowywany w tej chwili fragment Szosy Chełmińskiej od ul. Bema do trasy średnicowej. Te ścieżki będą łączyć się z istniejącą już infrastrukturą dla rowerzystów w ul. Bema i na trasie średnicowej.
- Drogi rowerowe powstaną też przy okazji przebudowy fragmentów ul. Łódzkiej, Gagarina, Rudackiej, Konstytucji 3 Maja i Odrodzenia, a także w ramach remontu ul. Piastowskiej - wylicza rzecznik MZD. - Zostaną też uwzględnione w powstającym układzie komunikacyjnym na osiedlu JAR.
Zadaszony i monitorowany parking dla rowerów pojawi się przy modernizowanym dworcu Toruń Główny - na placu od ul. Kujawskiej. Ma prowadzić do niego ścieżka łącząca się z Dybowską. Podobne postoje zaplanowano na Dworcu Miasto. Wokół stacji także powstanie infrastruktura rowerowa łącząca dworzec z ul. Traugutta i pl. Pokoju Toruńskiego. Już ruszają prace nad programem rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2016-2022.
Czytaj e-wydanie »