Wystartowały matury 2015
ODPOWIEDZI Z JĘZYKA POLSKIEGO: Matura 2015 z języka polskiego [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE]
Maturzyści z 3 c i 3 d z bydgoskiego IX LO ostatni tydzień spędzili... w swoim liceum. - W ubiegłym poniedziałek odebrałam świadectwo, a we wtorek obudziłam się z myślą, że idę do szkoły - śmieje się Emilia Łukowiak.
Czytaj: Matura 2015 język polski [odpowiedzi, arkusze]. Jakie tematy będą na maturze z polskiego 2015?
Przez kolejne dni trzecioklasiści spotykali się na trzygodzinnych zajęciach powtórkowych z matematyki. - Bardzo nam się przydały - mówi Angelika Kunowska. - Mamy na nich więcej czasu niż 45 minut i możemy spokojnie rozwiązać arkusze. Poza tym grupa jest mniej liczna i nauczyciel ma bardziej indywidualne podejście niż na lekcji.
Jagoda Nalaskowska podkreśla, że odpowiadają jej takie zajęcia z matematyki. - Wolę poświęcić więcej czasu od razu na rozwiązywanie zadań niż robić sobie przerwy na naukę innych przedmiotów - mówi.
Zajęcia prowadzi Aleksandra Buchholz, nauczyciel matematyki. - Moi uczniowie są bardzo pilni - chwali licealistów. - Rozwiązywali zadania od września, a przez ostatnie miesiące przychodzili do szkoły w soboty, żeby powtarzać materiał. Wzięli się ostro do pracy i mam nadzieję, że na maturze pójdzie im dobrze.
Na wspólne rozwiązywanie zadań przychodzili również maturzyści, którzy zdają matematykę na poziomie rozszerzonym. - Matematyka nie jest trudna - mówi Adrianna Konkolewska. - A dodatkowe zajęcia pomagają nam lepiej wypaść na egzaminie.
W tym roku maturzyści z liceów ogólnokształcących muszą bowiem przystąpić do jednego, pisemnego egzaminu z wybranego przedmiotu. W województwie kujawsko-pomorskim najwięcej, bo 3 933 uczniów LO, zadeklarowało chęć zdawania języka angielskiego. Na drugim miejscu jest biologia (2 414), a na trzecim - geografia (2 322).
Wylosują kod
Trudno w to uwierzyć, ale tegorocznym maturzystom w liceach sen z powiek spędza nie matematyka, a język polski. Mówiąc konkretniej - ustny egzamin z tego przedmiotu. Do tej pory uczniowie przygotowywali prezentację na wybrany temat i przedstawiali ją komisji. Od tego roku będą losować pytanie. Na przygotowanie odpowiedzi będzie 15 minut.
Każde pytanie będzie zakodowane. Po wylosowaniu kodu i wpisaniu go do komputera, uczniowie odczytają treść zagadnienia. - Myślę, że to dodatkowo stresuje młodzież - mówi Anna Stegienka, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszcz, w skład którego wchodzi "dziewiątka". - Pytanie można wydrukować, ale odszukać je trzeba za pomocą komputera.
Do egzaminu pisemnego z języka polskiego młodzież podchodzi z większym spokojem. - Będzie na pewno "Ferdydurke", bo po raz pierwszy w tym roku to była lektura obowiązkowa - przekonuje Jagoda Nalaskowska. Niektórzy obstawiają "Lalkę" i "Przed-wiośnie".
Na napisanie dzisiejszego egzaminu z polskiego uczniowie będą mieli 170 minut. W Zespole Szkół nr 4 do matury przystępuje około 100 uczniów. W tej szkole dziś rozpocznie się również matura międzynarodowa.
Rewolucja nie dotknie natomiast w tym roku techników. Nadal więc na egzaminie ustnym z języka polskiego obowiązuje ich prezentacja. W technikach do matury po raz pierwszy w regionie przystępuje nieco ponad 6 tys. uczniów. Zarówno "starzy", jak i "nowi" maturzyści z każdego obowiązkowego egzaminu będą musieli zdobyć co najmniej 30 proc. punktów, aby zdać maturę.
Czytaj e-wydanie »