53 Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie
Co roku w maju, w Szubińskim Domu Kultury, poznajemy wyniki kolejnej edycji, w tym roku już 53. Jak informowała w imieniu komisji oceniającej Maria Flinik-Huryn z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy - w tym roku prac złożono mniej niż w poprzednich latach. Dorośli twórcy ludowi wykonali 142 prace. Autorami 86 z nich są dzieci i młodzież.
Na otwarciu pokonkursowej wystawy jury chwaliło m.in. twórczość Piotra Wolińskiego, rzeźbiarza z Kcyni. - Jego prace nawiązują do dawnych rzeźb kapliczkowych. Wyróżniają się starannością wykonania, techniką, doborem kolorów oraz dużą wiedzą o ikonografii świętych - podkreślała Maria Flinik-Huryn. Z uznaniem wypowiadała się też o zdobnictwie pałuckim. - Komisja stwierdziła bardzo wysoki poziom prac. Pająki, rózgi, wianki, bukiety żniwne nawiązują do autentycznych form pałuckich...
Przeczytaj też: To już 53. odsłona sztuki ludowej Pałuk [zobacz zdjęcia]
Pozytywem - mówiono w Szubinie - jest też reaktywowanie ośrodka hafciarskiego w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. Instruktorką haftu jest tam Krystyna Ługiewicz z Bożejewiczek.
W tym roku ogłoszenie wyników konkursu miało szczególnie okazałą oprawę, bo Szubin świętuje swoje 650-lecie. Był więc kiermasz rękodzieła. Zadbano też o poczęstunek dla gości. A kto dostał nagrody?
W dziedzinie haftu nagrody pierwsze przyznano dwie: Halinie Kaszewskiej z Szubina i Marii Tomczak z Żelic. Nagrody drugie przyznano aż trzy. Otrzymały je: Maria Gruchała z Siedleczka oraz Krystyna Różańska i Wiesława Kotarba z Wągrowca. Laureatkami (III miejsce) są: Lucyna Kowalska (Żnin), Barbara Nojgebauer (Mieścisko) i Krystyna Bylicka (Wągrowiec). Wyróżniono Annę Bonek z Łabiszyna, Marię Kwiatkowską z Kcyni, Danutę Dobrzykowską i Michalinę Dunaj z Rogowa oraz Irenę Nogalską z Łazisk.
Pierwszą nagrodę za rzeźbę otrzymał Piotr Woliński z Kcyni. Druga trafiła do Jana Makowieckiego, niewidomego rzeźbiarza z Szubina, a trzecia do Eugeniusza Izdebskiego ze Żnina. Wyróżniono rzeźbiarzy: Eryka Tubiszewskiego z Kcyni i Michała Grzechowiaka (Żnin).
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Komisja pochyliła się też nad rzeźbami dzieci i młodzieży. Laureatami trzech pierwszych miejsc zostali: Daniel Kwiatkowski (Kcynia), Norbert Jurkowski (Żnin) oraz (miejsce trzecie) Jakub Baniewski i Artur Koniec z Kcyni. Wyróżniono: Zofię Krzyżanowską i Jakuba Koniecznego (Kcynia) oraz Artura Lewandowskiego, Andrzeja Skwarskiego i Jakuba Ulandowskiego (Żnin).
W kategorii: zdobnictwo poziom był wysoki, dlatego pierwszych nagród przyznano aż pięć. Wszystkie trafiły do mieszkanek Szubina: Jadwigi Bołki, Małgorzaty Bołki, Wiesławy Palczewskiej, Dominiki Pietroń i Katarzyny Pietroń. Nagrody drugiej komisja konkursowa nie przyznała, za to trzecia trafiła do Krystyny Kwiatkowskiej z Kcyni.
Wyróżniono też prace: Ewy Jaszak z Kcyni, Marzeny Tracz z Turu oraz Aleksandry Maludzińskiej z Wolwarku. Sukcesy w zdobnictwie odnosi też szubińska młodzież. To głównie uczniowie Małgorzaty Bołki, która prowadzi zajęcia z rękodzieła w Szubińskim Domu Kultury.
Komisja przyznała nagrody: Agacie Obszyńskiej, Rozalii Krzemkowskiej, Natalii Krzemkowskiej, Klaudii Rej-ment, Jagodzie Kogucik, Anicie Maludzińskiej, Agacie Maludzińskiej, Julii Kubiak, Zuzannie Kubiak, Natalii Rej-ment, Oldze Kwiatkowskiej, Izabeli Moniak, Oliwii Sztok, Kajetanowi Bąkowskiemu i Zuzannie Rzepczyk. Wyróżniono Angelikę Lis, Aleksandra Lindobeja (Szubin) i Zofię Kwiatkowską (Kcynia).
Czytaj e-wydanie »