W swojej pracy starałem się przedstawić historię Szkoły Podstawowej w Osięcinach od początku jej istnienia po współczesność - pisze w podsumowaniu Andrzej Polaszek, autor publikacji „Historia szkoły podstawowej w Osięcinach”, wydanej nakładem Wydawnictwa „Krukowiak” w serii „Polska prozą i wierszem malowana”. Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałem tematu. Starałem się, by ta praca przyczyniła się do poznania dziejów tej placówki. Uczyniłem tym kierunku pierwszy krok i z zaciekawieniem czekam na następne.
Być może o wydarzeniach w następnych latach napiszą dzisiejsi absolwenci szkoły. Ich refleksje zawarł w swej publikacji autor, Andrzej Polaszek, zarazem dyrektor Szkoły Podstawowej w Osięcinach.
Bardzo ciekawa jest historia placówki. Być może jakaś przykościelna szkoła istniała już u schyłku średniowiecza, bowiem Osięciny były wtedy rozległą i ludną parafią.
Pierwsze pewne informacje pochodzą jednak dopiero z połowy XVI wieku. Wizytacja kościelna potwierdziła istnienie w Osięcinach szkoły parafialnej.
Najlepsze szlaki rowerowe w naszym regionie [zdjęcia]
Inny rozdział tej historii rozpoczyna się w 1823 r., kiedy to Osięciny otrzymały prawa miejskie. Na jej utrzymanie mieli łożyć Józef Gzowski, właściciel Osięcin i zamożni obywatele.
Przed I wojną światową w gminie były trzy szkoły publiczne: w Osięcinach, Kościelnej Wsi oraz Woli Skarbkowej.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. odrodziły się też polskie szkoły. W 1923 r. kierownikiem tej w Osięcinach ponownie został Walenty Olszewski. W 1923 r., po oddaniu nowego budynku, jest już placówką siedmioklasową.
Walenty Olszewski to postać bardzo zasłużona dla osięcińskiej oświaty, dlatego autor poświęcił mu osobny rozdział, podobnie jak innym kierownikom i dyrektorom szkoły.
Rosnąca liczba uczniów, nowe wyzwania edukacyjne w latach 80. otwierają nowy rozdział w historii szkoły podstawowej. W 1983 r. powstał projekt nowej szkoły, ale do użytku oddano ją dopiero w 1992 r.