https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Taki jest współczesny facet - oto nowe oblicze Polaka [WYNIKI BADAŃ]

Katarzyna Piojda
Współczesny mężczyzna to silny mężczyzna - i nie chodzi jedynie o siłę fizyczną
Współczesny mężczyzna to silny mężczyzna - i nie chodzi jedynie o siłę fizyczną Jakub Soboczyński
Praca zawodowa wciąż odgrywa kluczową rolę w życiu mężczyzny, ale on już inaczej podchodzi do tego życia. Najnowsze badania ukazują nowe oblicze Polaka.

962 415 - dokładnie tylu mężczyzn (bez względu na wiek) mieszka w województwie kujawsko-pomorskim, jak podaje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

10 marca obchodzimy Dzień Mężczyzny (nie mylić z Dniem Chłopaka, przypadającym 30 września). Z tej okazji przedstawiamy wyniki "męskiego" badania. Analizę pt. "Obraz współczesnych mężczyzn" przygotował serwis Prezentmarzeń.

Najważniejszym skutkiem przemian społecznych jest sposób, w jaki mężczyźni są postrzegani w dzisiejszym świecie - tak twierdzi połowa ankietowanych. Zmiany te prowadzą do nowego spojrzenia na tradycyjne wzorce męskości.

Sześciu na 10 respondentów (62 procent) wskazuje, że współcześni mężczyźni przechodzą kryzys męskości, a ten wynika ze zmian w definiowaniu ról. Niemal połowa (46 proc.) osób uważa, że postrzeganie współczesnego mężczyzny mocno zależy od klasy społecznej.

Niedojrzały jak mężczyzna?

- 57 procent uczestników badania wskazało na niedojrzałość jako główny problem mężczyzn - zaznacza Aleksandra Skimina, psycholog społeczny. - Co trzecia osoba dostrzega, że współcześni mężczyźni są coraz bardziej otwarci na rozwój osobisty. Dążą też do samodoskonalenia w sferze zawodowej i życiowej. Cechuje ich również większa świadomość emocjonalna (35 proc.).

Panowie są bardziej otwarci na dostosowywanie się do nowych ról w społeczeństwie. To sprzyja równouprawnieniu. - Coraz więcej ich wykazuje aktywne zainteresowanie rodzicielstwem (13 proc.), co może mieć pozytywny wpływ na tworzenie silniejszych więzi rodzinnych oraz zdrowe relacje dla przyszłych pokoleń - wskazują autorzy opracowania.

Czego pragnie mężczyzna?

Najważniejszą wartością dla współczesnych mężczyzn jest nadal niezależność finansowa (48 proc.). To może wynikać z presji otoczenia oraz konieczności utrzymania standardu życia.

Spory odsetek respondentów wskazuje na odporność na przeciwności losu (49 proc.) jako kluczową twardą cechę. To znaczy, że współcześni mężczyźni radzą sobie w trudnych sytuacjach. Co czwarty jest pewny siebie.

Połowa wymienia wrażliwość i troskę jako najważniejsze miękkie cechy mężczyzn. Dbałość o wygląd, wskazywana przez co czwartego ankietowanego, stanowi dowód na to, że coraz więcej mężczyzn inwestuje w siebie i swój wizerunek. Blisko połowa (45 proc.) podkreśla, że wzajemny szacunek jest fundamentem związku. 25 proc. osób zwraca zaś uwagę na fizyczne pociąganie jako ważny element relacji.

Rodzina i pieniądze są dla mężczyzny najważniejsze

Dla siedmiu na 10 (68 proc.) najważniejsza jest potrzeba ciepła i bezpieczeństwa w rodzinie. To pokazuje, że dla wielu mężczyzn rodzina jest miejscem, w którym pragną czuć się kochani i chronieni. Według połowy Polaków, praca zawodowa jest niezwykle ważna i zapewnia finansową stabilność. A propos tej stabilności: z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy wynika, iż mężczyźni w naszym regionie zarabiają przeciętnie już ponad 7601 złotych brutto (dla porównania - panie dostają trochę ponad 7025 zł).

Jak obchodzimy Dzień Mężczyzn?

Z badania Prezentmarzeń wynika, że 87 proc. respondentów obchodzi Dzień Mężczyzn. Wybierają albo romantyczny wieczór we dwoje (30 proc.), albo składają życzenia i wręczają drobne upominki (tak samo 30 proc.). Wspólne wyjścia np. do kina czy restauracji to opcja dla co czwartego badanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska