962 415 - dokładnie tylu mężczyzn (bez względu na wiek) mieszka w województwie kujawsko-pomorskim, jak podaje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.
10 marca obchodzimy Dzień Mężczyzny (nie mylić z Dniem Chłopaka, przypadającym 30 września). Z tej okazji przedstawiamy wyniki "męskiego" badania. Analizę pt. "Obraz współczesnych mężczyzn" przygotował serwis Prezentmarzeń.
Najważniejszym skutkiem przemian społecznych jest sposób, w jaki mężczyźni są postrzegani w dzisiejszym świecie - tak twierdzi połowa ankietowanych. Zmiany te prowadzą do nowego spojrzenia na tradycyjne wzorce męskości.
Sześciu na 10 respondentów (62 procent) wskazuje, że współcześni mężczyźni przechodzą kryzys męskości, a ten wynika ze zmian w definiowaniu ról. Niemal połowa (46 proc.) osób uważa, że postrzeganie współczesnego mężczyzny mocno zależy od klasy społecznej.
Niedojrzały jak mężczyzna?
- 57 procent uczestników badania wskazało na niedojrzałość jako główny problem mężczyzn - zaznacza Aleksandra Skimina, psycholog społeczny. - Co trzecia osoba dostrzega, że współcześni mężczyźni są coraz bardziej otwarci na rozwój osobisty. Dążą też do samodoskonalenia w sferze zawodowej i życiowej. Cechuje ich również większa świadomość emocjonalna (35 proc.).
Panowie są bardziej otwarci na dostosowywanie się do nowych ról w społeczeństwie. To sprzyja równouprawnieniu. - Coraz więcej ich wykazuje aktywne zainteresowanie rodzicielstwem (13 proc.), co może mieć pozytywny wpływ na tworzenie silniejszych więzi rodzinnych oraz zdrowe relacje dla przyszłych pokoleń - wskazują autorzy opracowania.
Czego pragnie mężczyzna?
Najważniejszą wartością dla współczesnych mężczyzn jest nadal niezależność finansowa (48 proc.). To może wynikać z presji otoczenia oraz konieczności utrzymania standardu życia.
Spory odsetek respondentów wskazuje na odporność na przeciwności losu (49 proc.) jako kluczową twardą cechę. To znaczy, że współcześni mężczyźni radzą sobie w trudnych sytuacjach. Co czwarty jest pewny siebie.
Połowa wymienia wrażliwość i troskę jako najważniejsze miękkie cechy mężczyzn. Dbałość o wygląd, wskazywana przez co czwartego ankietowanego, stanowi dowód na to, że coraz więcej mężczyzn inwestuje w siebie i swój wizerunek. Blisko połowa (45 proc.) podkreśla, że wzajemny szacunek jest fundamentem związku. 25 proc. osób zwraca zaś uwagę na fizyczne pociąganie jako ważny element relacji.
Rodzina i pieniądze są dla mężczyzny najważniejsze
Dla siedmiu na 10 (68 proc.) najważniejsza jest potrzeba ciepła i bezpieczeństwa w rodzinie. To pokazuje, że dla wielu mężczyzn rodzina jest miejscem, w którym pragną czuć się kochani i chronieni. Według połowy Polaków, praca zawodowa jest niezwykle ważna i zapewnia finansową stabilność. A propos tej stabilności: z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy wynika, iż mężczyźni w naszym regionie zarabiają przeciętnie już ponad 7601 złotych brutto (dla porównania - panie dostają trochę ponad 7025 zł).
Jak obchodzimy Dzień Mężczyzn?
Z badania Prezentmarzeń wynika, że 87 proc. respondentów obchodzi Dzień Mężczyzn. Wybierają albo romantyczny wieczór we dwoje (30 proc.), albo składają życzenia i wręczają drobne upominki (tak samo 30 proc.). Wspólne wyjścia np. do kina czy restauracji to opcja dla co czwartego badanego.
