
Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska to słynny ośrodek ruchu pielgrzymkowego, który w 1999 roku, jako jedyna kalwaria na świecie, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bazylika Matki Bożej Anielskiej to nie tylko miejsce kultu, ale także niezwykły zabytek w postaci manierystycznego zespołu architektonicznego i krajobrazowego oraz parku pielgrzymkowego z XVII wieku.
Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?
Uznawane za jedno z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce i na świecie, sanktuarium mieści obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej.
Obraz, powstały prawdopodobnie w I połowie XVII wieku, zwany Matką Boską Płaczącą, przedstawia wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Według legendy, 3 maja 1641 Stanisław Paszkowski z Brzezia Paszkowskiego podczas modlitwy zauważył spływające z oczu Matki Bożej krwawe łzy. Na polecenie biskupa krakowskiego miał zanieść obraz do kościoła w Marcyporębie, jednak podczas podróży poczuł, że jakaś siła kieruje go w przeciwną stronę. Gdy dotarł do sanktuarium kalwaryjskiego zrozumiał, że wolą Bożą jest aby obraz spoczął w tym miejscu.
Wizerunek Matki Boskiej Płaczącej do dziś jest uznawany przez wiernych za cudowny.

Dukla
Sanktuarium św. Jana z Dukli, czyli klasztor oo. Bernardynów, powstał w 1741 roku. Po beatyfikacji św. Jana z Dukli w 1733 roku powzięto myśl, by założyć klasztor w rodzinnej miejscowości Błogosławionego. Budowa trwała w latach 1761-1764.
Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?
Klasztor w Dukli stał się centralnym miejscem kultu św. Jana w 1946 roku, czyli w momencie, w którym trumna z relikwiami Świętego została sprowadzona ze Lwowa do Rzeszowa, a następnie, w 1974 roku, do Dukli. Relikwie zostały umieszczone w specjalnie przygotowanej kaplicy.
W dniach 9-10 czerwca 1997 r. ziemię dukielską odwiedził Jan Paweł II. 10 czerwca, podczas mszy św. w Krośnie, dokonał aktu kanonizacji św. Jana z Dukli.

Wadowice
Kult powstały wokół bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach jest związany przede wszystkim z obecnością w mieście papieża, Jana Pawła II. Bazylikę wzniesiono w latach 1792–1798 w stylu późnobarokowym.
Dlaczego to miejsce uznawane jest za święte?
Niezwykłość miejsca związana jest z osobą Jana Pawła II, który odwiedzał bazylikę w czasie każdej wizyty w rodzinnym mieście, czyli:
7 czerwca 1979 – podczas pierwszej pielgrzymka do Polski i pierwszej wizyta w Wadowicach jako głowa Kościoła
14 sierpnia 1991 – podczas konsekracja kościoła pw. św. Piotra Apostoła
16 czerwca 1999 – podczas koronacji papieskimi koronami cudownego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
15 maja 2011 roku Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał kościołowi relikwie w postaci krwi Jana Pawła II w specjalnym relikwiarzu.