Dyskusja o buncie kobiet i walce o godność człowieka, w nawiązaniu do filmu Ridleya Scotta „Thelma i Louise”, który w tym roku obchodzi 25-lecie premiery, będzie motywem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu.
- „Thelma i Louise” to dla mnie manifest wolności człowieka - mówi Kafka Jaworska, dyrektorka festiwalu. - Trudno w to uwierzyć, ale postaci grane przez Geenę Davis i Susan Sarandon były pierwszymi takimi bohaterkami kina.
W ramach Tofifestu zaplanowano więc między innymi debatę na temat wolności. Ale, oczywiście, nie tylko. Przed nami tydzień z wyjątkowymi filmami. Każdego dnia odbędzie się kilka pokazów, zarówno filmów pełnometrażowych i krótkich, polskich i zagranicznych. Ciekawie zapowiada się między innymi przegląd kina chorwackiego, a także sporo pokazów specjalnych oraz cykl „Klasyka polskiego offu”.
Jak co roku, tak i teraz nie zabraknie również nagród oraz spotkań z wybitnymi twórcami. Złotego Anioła za niepokorną twórczość odbierze Wojciech Smarzowski, reżyser takich filmów, jak między innymi „Wesele”, „Róża”, „Pod Mocnym aniołem”, „Dom zły”.
Z twórcą będzie można się spotkać w niedzielę, 16 października, o godz. 13 w ACKiS Od Nowa. Wstęp na spotkanie jest wolny.
Do Torunia na zaproszenie Tofifestu przyjedzie także Allan Starski. Laureat Oscara za scenografię do „Listy Schindlera” odbierze w Toruniu specjalnego Złotego Anioła Tofifest za całokształt twórczości.
Allan Starski również spotka się z publicznością - 23 października o godzinie 12 w kawiarni Wejściówka w budynku Teatru Horzycy.
Marek Kondrat z kolei, który zostanie uhonorowany Złotym Aniołem za niepokorność twórczą, spotka się z widzami festiwalu 18 października o godz. 19.30 w kafeterii Struna Światła w Dworze Artusa.
Interesująco zapowiada się także koncert w hołdzie zmarłemu w tym roku Davidowi Bowiemu (22 października, godz. 21, Jordanki).