
Rejestracja obywateli Ukrainy rozpoczęła się 16 marca 2022 r.
Obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego dotarli do powiatu wąbrzeskiego z powodu konfliktu zbrojnego w ich kraju mogą od środy, 16 marca składać w dowolnym urzędzie miasta lub gminy wnioski o numer PESEL oraz profil zaufany, a także mogą zalegalizować pobyt w Polsce na okres 18 miesięcy.
Aby otrzymać PESEL należy złożyć wniosek i dołączyć do niego kolorowe zdjęcie w rozmiarze 35X45 mm. Jak informuje Urząd Miasta w Wąbrzeźnie, osoby, które nie mają zdjęcia w trakcie wizyty w wąbrzeskim urzędzie otrzymają kupon na bezpłatną usługę w zakładzie fotograficznym. We wniosku (szczegółowe dane dostępne są pod tym linkiem) o nadanie numeru PESEL trzeba podać następujące dane:
- imię i nazwisko,
- datę i miejsce urodzenia,
- kraj urodzenia i obywatelstwo,
- datę wjazdu do Polski,
- ukraiński numer ewidencyjny (jeśli osoba go posiada),
- natomiast, aby uzyskać profil zaufany, który w Internecie pełni tę samą funkcję, co dokument tożsamości należy także podać dane kontaktowe: adres e-mail i polski numer telefonu.
W imieniu osób, które nie ukończyły 18. roku życia wniosek składa rodzic, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Jeżeli wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem w Ukrainie dotyczy dziecka do 12. roku życia, to dziecko nie musi być obecne przy jego składaniu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko nie posiada dokumentu tożsamości, a ustalenie tożsamości dziecka nastąpić miałoby w oparciu o oświadczenie rodzica. W takim przypadku dziecko musi być obecne przy składaniu wniosku.
Składając wniosek w dowolnym urzędzie gminy należy także posiadać dokument tożsamości obywatela Ukrainy, nawet jeśli jest unieważniony, ponieważ umożliwia ustalenie tożsamości osoby. W przypadku braku dokumentu tożsamości, uchodźca z Ukrainy musi złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wniosek o numer PESEL można złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. W Urzędzie Miasta Wąbrzeźno przy ul. Wolności 18 wnioski o numer PESEL dla obywateli Ukrainy będą przyjmowane od środy, 16 marca w pokojach nr 10 i 11, na parterze (drugie wejście do budynku urzędu), w godzinach 7.15 – 15.15.
Rejestracja obywateli Ukrainy jest bezpłatna.
Uchodźcy z Ukrainy mogą poszukiwać pracy w powiecie wąbrzeskim
Obywatele Ukrainy, którzy przebywają na terenie powiatu wąbrzeskiego i zamierzają tutaj poszukiwać pracy, mogą rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wąbrzeźnie jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy, co umożliwi im dostęp do ofert pracy oraz innych form wsparcia. Także pracodawcy z powiatu wąbrzeskiego mogą w pośredniaku zgłaszać gotowość zatrudnienia Ukraińców pod numerem telefonu 566-900-405,za pośrednictwem adresu e-mail: [email protected] lub w pokoju nr 10 w urzędzie przy ul. Wolności 44, 87-200 Wąbrzeźno. Zgłoszenia oferty pracy można dokonać poprzez wypełnienie i przesłanie krótkiego formularza znajdującego się pod tym linkiem na wskazany wyżej adres e-mail.
W środę, 16 marca na terenie powiatu wąbrzeskiego utworzonych jest 6 ośrodków tymczasowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy, w których przebywają 183 osoby. W pałacu w Dębowej Łące zakwaterowano już 55 osób. Pomoc oraz wsparcie przebywającym tam uchodźców, w tym dzieciom, zaoferowali wolontariusze ze Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie oraz jednostek organizacyjnych powiatu. W Ośrodku we Wroniu schronienie znajdzie natomiast 50 dzieci z ukraińskich sierocińców. Darowizny dla Ukraińców przebywających w ośrodkach tymczasowego pobytu na terenie powiatu wąbrzeskiego można przekazywać na numer konta bankowego: 34 1560 0013 2249 0676 5000 0040 "Pomoc Ukrainie". Przypomnijmy, że uchodźcy przyjmowani są także przez osoby prywatne. Ilu ich jest będzie wiadomo, gdy zostaną zarejestrowani.