Na uroczystościach z okazji 20-lecia istnienia Radia Maryja spodziewanych jest w Toruniu około 200 autokarów z najwierniejszymi słuchaczami rozgłośni.
Przeczytaj także:Ojciec Rydzyk nie chce zapłacić grzywny
Główna część imprezy odbędzie się dziś w kościele redemptorystów przy ul. św. Józefa. Na 12.30 zaplanowano różaniec, następnie koncert "To już 20 lat". O godz. 15 rozpocznie się koronka do Miłosierdzia Bożego, a 30 minut później uroczysta msza św., której będzie przewodniczył bp Andrzej Suski.
Jak co roku dla pielgrzymów, którzy nie zmieszczą się w świątyni, przygotowano namiot, gdzie będzie można śledzić uroczystości na telebimie. Nie zabraknie również stoisk z książkami, wydawnictwami DVD i - tradycyjnie - dekoderami TV Trwam. Na trasie "pielgrzymki" znajdzie się nie tylko kościół św. Józefa, ale również siedziba rozgłośni i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.
Na 8 grudnia zaplanowano obchody w Bydgoszczy - o 18 w kościele św. Jadwigi Królowej odbędzie się msza dziękczynna.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu w 1991 r. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu i Bydgoszczy. W 1994 r. - już w całej Polsce.
Historia rozgłośni jest bogata i kontrowersyjna. Sprawy dotyczące działalności ojca Tadeusza Rydzyka niejednokrotnie trafiały do prokuratury. Do najgłośniejszych należała afera wokół zbiórki pieniędzy na ratowanie Stoczni Gdańskiej. Miliony zgromadzone na koncie stacji, nigdy nie trafiły do stoczniowców. W lutym br. o. Tadeusz Rydzyk został natomiast skazany za bezprawne wzywanie do zbiórki publicznej. Sąd kazał mu zapłacić 3,5 tys. zł grzywny i około tysiąca zł kosztów sądowych - zakonnik do dziś nie wpłacił pieniędzy.
Zarzuty pod swoim adresem redemptorysta uważa za niesprawiedliwe i bezzasadne. W zeszłym roku podczas 19. urodzin Radia Maryja mówił: - Mamy bardzo dużo trudności, proces za procesem, kontrola za kontrolą. Prokuratura pokazuje urzędom, gdzie jeszcze zaglądnąć. Ale niczego nie znajdują".
Czytaj e-wydanie »