Porozumienie w sprawie IACS
- Hewlett-Packard i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa osiągnęły porozumienie w sprawie aneksu do umowy dotyczącej budowania systemu IACS - zapewniła wczoraj Dominika Krzyżanowska, rzecznik HP Polska. Jej zdaniem strony pracują obecnie nad szczegółami aneksu i załączników do umowy. Z tego właśnie wynika opóźnienie - mimo wcześniejszych zapowiedzi wczoraj nie podpisano aneksu. Ani rzecznik ARiMR, ani HP nie potrafili podać terminu podpisania nowej umowy.
Parlament przyjął informację o działalności IPN
Sejm przyjął w piątek informację prezesa Instytutu Pamięci Narodowej o działalności IPN do połowy 2001 r. Posłowie odrzucili tym samym wniosek Ligi Polskich Rodzin, która była przeciwna przyjmowaniu tej informacji. Marszałek Sejmu Marek Borowski pogratulował szefowi IPN Leonowi Kieresowi przyjęcia przez Sejm informacji tak znaczną większością głosów. Podziękował mu też za "godną postawę, jaką prezentował w czwartek w Sejmie".
Rok 2002 rokiem Jana Kiepury
Rok 2002 będzie rokiem Jana Kiepury - zdecydował w piątek Sejm przyjmując uchwałę w tej sprawie. "Jan Kiepura, wybitny polski tenor, był wielkim popularyzatorem muzyki i polskości. W jego osobie połączyły się: niepowtarzalny głos, wielka muzykalność, olbrzymi urok osobisty. Był światowej sławy wybitnym artystą i patriotą" - podkreślono w uchwale. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Kiepury.
Premier przekazał renty rodzinom górników z "Jas-Mos"
Premier Leszek Miller przekazał w piątek renty specjalne rodzinom 10 górników, którzy 6 lutego zginęli w katastrofie w kopalni "Jas-Mos" w Jastrzębiu Zdroju. Przekazanie rent miało miejsce w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu.
Zwolnienia dyscyplinarne liderów strajku w Stoczni Gdynia
Zwolnienia dyscyplinarne otrzymali w piątek trzej liderzy Związku Zawodowego Pracowników Stoczni Gdynia "Stoczniowiec", którzy popierali akcję protestacyjną w zakładzie. Według zarządu firmy, byli oni organizatorami nielegalnego strajku. Przewodniczący ZZ "Stoczniowiec" Leszek Świętczakz apowiada, że sprawę odda do sądu, gdyż nie można zwolnić liderów związku zawodowego. Zaprzecza też, jakoby "Stoczniowiec" był organizatorem akcji protestacyjnej, która zakończyła się blisko tydzień temu. "Poparliśmy tych ludzi, ale to nie my ich namawialiśmy do protestu. Stoczniowcy po prostu nie wytrzymali" - powiedział Świetczak.
Aresztowano szefa Związku Pracowników Ratownictwa
Sąd Rejonowy w Łodzi aresztował w piątek na trzy miesiące 38-letniego Tomasza S., szefa Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, zatrzymanego w związku z aferą w łódzkim pogotowiu. Prokuratura Apelacyjna zarzuca Tomaszowi S. przyjęcie co najmniej 60 tys. zł korzyści majątkowej w zamian za informacje o zgonach pacjentów, nakłanianie rodzin zmarłych do korzystania z usług konkretnych firm pogrzebowych oraz naruszenie tajemnicy zawodowej. Za zarzucane czyny Tomaszowi S., który przez kilka lat był dyspozytorem w łódzkim pogotowiu, grozi kara do 10 lat więzienia.
Proces Bogdana G. - informatora Andrzeja Leppera
Przed olsztyńskim sądem rozpoczął się w piątek proces Bogdana G., głównego świadka Andrzeja Leppera ws. rzekomego wręczania łapówek znanym politykom. Bogdan G. jest oskarżony o wyłudzenia i groźby karalne.