https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

24 godziny

     Hausner: potrzebna zmiana modelu prawa pracy
     
Niezbędna jest zasadnicza zmiana modelu prawa pracy w Polsce - uważa minister pracy Jerzy Hausner. Minister brał udział wczoraj w dyskusji nad przygotowanymi przez resortową Komisję ds. Reformy Prawa Pracy założeniami do zmian w Kodeksie pracy i rozwoju prawa pracy w Polsce. "Należy oddzielić założenia zmian prawa pracy, nad czym pracuje i pracować będzie komisja, od nowelizacji Kodeksu pracy, która teraz jest przedmiotem prac w parlamencie, bo ta ma inny cel" - powiedział Hausner.
     Tylko LPR przeciw ułatwieniu zatrudnienia absolwentów
     
Tylko LPR jest za odrzuceniem rządowego projektu noweli ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentów, umożliwiającego zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne absolwentów prowadzących działalność gospodarczą. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tego projektu. O dalszym losie projektu posłowie mają zdecydować dziś.
     Szef MON mógłby ujawnić pożyczkodawców tylko za ich zgodą
     
Według Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Ewy Kuleszy, szef MON Jerzy Szmajdziński złamałby prawo ujawniając nazwiska osób, które pożyczyły mu pieniądze, bez ich zgody. O opinię GIODO zwróciła się sejmowa Komisja Etyki Poselskiej. Stanowisko w tej sprawie ma zająć za dwa tygodnie również marszałek Sejmu, do którego zwrócił się Szmajdziński.
     Senat o Polonii z udziałem Moskala
     
Edward Moskal weźmie udział w posiedzeniu Senatu poświęconym Polonii. Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej przyjął zaproszenie wystosowane do niego przez marszałka Senatu Longina Pastusiaka. 30 kwietnia odbędzie się w Senacie debata w sprawie polityki państwa wobec Polonii i Polaków za granicą. Przewidziane są wystąpienia prezydenta, marszałków obu izb parlamentu, premiera.
     Bender nie przeprosi Urbana za Goebbelsa
     
Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Ryszard Bender nie będzie przepraszał redaktora naczelnego tygodnika "Nie" Jerzego Urbana za nazwanie go podczas debaty telewizyjnej w 1992 roku "Goebbelsem stanu wojennego". Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił wczoraj powództwo Jerzego Urbana o ochronę dóbr osobistych z tego tytułu przeciwko Ryszardowi Benderowi i zasądził od powoda na rzecz pozwanego zwrot kosztów procesowych.
     Kociołek zakończył wyjaśnienia
     
Nigdy nie rozumiałem i nigdy nie zrozumiem tego "paroksyzmu niszczycielskiej agresji" - tak o Grudniu 70 na Wybrzeżu mówił Stanisław Kociołek, który wczoraj zakończył swoje ponowne wyjaśnienia przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Były wicepremier PRL jest jednym z siedmiu osób oskarżonych o "sprawstwo kierownicze" ówczesnej masakry robotników. Tak jak ówczesny szef MON gen. Wojciech Jaruzelski, zaprzeczył on wszystkim zarzutom.
     Naczelna Rada Aptekarska ustępuje
     
Naczelna Rada Aptekarska postanowiła wczoraj złagodzić swoje stanowisko w sprawie niektórych zapisów w Prawie farmaceutycznym. Rada zaproponuje Ministerstwu Zdrowia zapis, w którym aptekę będzie mógł założyć farmaceuta lub farmaceuta w spółce z przedsiębiorcą.
     Delegacja z Watykanu wizytowała Kraków
     
Delegacja z Watykanu wizytowała wczoraj w Krakowie miejsca, które podczas sierpniowej pielgrzymki do Polski odwiedzi papież Jan Paweł II. Nadal bliższe szczegóły wizyty nie są znane. Jak podkreślał minister spraw wewnętrznych Krzysztof Janik, decyzja o ostatecznym kształcie pielgrzymki należy do Ojca Świętego.
     Wiatr: będę informował, a nie agitował
     
Pełnomocnik rządu ds. informacji europejskiej Sławomir Wiatr zapowiedział, że nie będzie agitował, lecz informował o UE, bo tego oczekuje społeczeństwo. Wiatr przedstawił wczoraj sejmowej Komisji Europejskiej program swojego działania. Kampania informacyjna pełnomocnika rządu ds. informacji europejskiej ruszy 9 maja pod hasłem "Unia bez tajemnic".
     Projekt ustawy o stanie wyjątkowym z powrotem do komisji
     
Wczoraj Sejm skierował ponownie do komisji prezydencki projekt ustawy o stanie nadzwyczajnym. Za kontynuacją prac nad projektem opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne. Stan wyjątkowy może być wprowadzony - według propozycji prezydenta - "w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, w tym działaniami terrorystycznymi".
     Lustracja Łętowskiego
     
Szef wydawnictwa ODISS Janusz Zabłocki potwierdza, że lustrowany znany dziennikarz Maciej Łętowski, informował go w latach 70. i 80. o swych spotkaniach z SB. 53-letni Łętowski - szef programów dla zagranicy Polskiego Radia i członka Rady Nadzorczej PAP zapewnia, że nigdy nie był agentem. Przyznaje zaś, że od 1975 r. do końca lat 80. odbył kilkadziesiąt rozmów z oficerami SB, ale nie przekazywał im żadnych tajnych informacji, lecz jedynie "ogólnodostępne".
     Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok 13 lat więzienia dla "Oczki"
     
Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał wczoraj wyrok 13 lat więzienia dla Marka Medveska ps. Oczko skazanego w grudniu 2000 r. przez Sąd Okręgowy w Szczecinie na 13 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym.
     Kolejne zatrzymania w związku z aferą łapówkarską
     
Kolejne 5 osób podejrzewanych o związek z aferą korupcyjną w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie zatrzymali wczoraj olsztyńscy policjanci. Zatrzymani są dwaj egzaminatorzy, dwaj instruktorzy szkół jazdy oraz jeden właściciel szkoły jazdy.
     Dokumenty sądowe wyrzucone na pole
     
Kilkaset dokumentów sądowych w tym wyroki Sądu Najwyższego Izby Wojskowej znalazł na swoim polu rolnik z Wilczych Lasek koło Szczecinka (Zachodniopomorskie). Prokuratura Wojskowa w Koszalinie nie ma pojęcia, skąd takie dokumenty znalazły się na polu.
     Dwa postępowania w sprawie bójki z udziałem policjantów
     
Jeden z policjantów podejrzanych o udział w pobiciu kilku mieszkańców Dąbrowy Białostockiej (Podlaskie) oraz drugi, będący świadkiem w tej sprawie, złożyli zawiadomienie, że sami zostali pobici. Prokuratura wszczęła postępowanie.
     Pijani rybacy z Darłowa usiłowali wypłynąć w morze
     
Trzech pijanych rybaków - członków załogi kutra z Darłowa - chciało wypłynąć wczoraj w morze na połowy ryb. Wypłynięcie z portu uniemożliwili im funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci z Darłowa. Każdy z rybaków miał ponad 1 prom. alkoholu w wydychanym powietrzu. Kuter zatrzymano w porcie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska