https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

24 godziny

     Davies otrzymał Polską Nagrodę Europejską
     
Brytyjski historyk Norman Davies otrzymał w sobotę od Fundacji im. Roberta Schumana Polską Nagrodę Europejską. Wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystości rozpoczęcia dwudniowych IX Polskich Spotkań Europejskich na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Przewodniczący Rady Fundatorów nagrody, Tadeusz Mazowiecki powiedział podczas uroczystości, że Davies został nagrodzony dlatego, że "przeciwstawił się jednostronności wielu opracowań historycznych, które za Europę uważały przede wszystkim Europę Zachodnią".
     Marek Pol ponownie szefem Unii Pracy
     
IX kongres UP ponownie wybrał Marka Pola na przewodniczącego partii. Był on jedynym kandydatem na tę funkcję. Pol zapowiedział, że zrobi wszystko, aby Unia była silniejsza, sprawniejsza i bardziej znana. Ponad 400 delegatów Kongresu przyjęło uchwały w sprawie neutralności światopoglądowej państwa i Rady Polityki Pieniężnej. Wyłoniona przez Kongres nowa Rada Krajowa wybrała czterech wiceprzewodniczących UP: po raz kolejny zostali nimi Tomasz Nałęcz oraz Izabela Jaruga-Nowacka, ponadto są to Katarzyna Matuszewska i senator Marian Lewicki. Również ponownie szefem Rady Krajowej UP został Aleksander Małachowski, a jego zastępcami Jerzy Muller oraz Andrzej Łężak. Kongres, obradował pod hasłem "Lepsza Polska. Rozliczymy wyrządzone krzywdy.
     GUS: przeciętne wynagrodzenie w I kw. wyniosło 2155,54 zł
     
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w pierwszym kwartale 2002 roku wyniosło 2155,54 zł - poinformował w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. GUS podał też, że tzw. kwota bazowa w I kwartale 2002 roku wyniosła 1775,89 zł. Podane wysokości wynagrodzenia i kwoty bazowej służą m.in. celom określonym w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
     Zmarła Bogna Sokorska
     
Światowej sławy śpiewaczka operowa Bogna Sokorska zmarła w nocy z soboty na niedzielę - podał Telewizyjny Kurier Warszawski. Artystka miała 75 lat. Dzięki wspaniałemu sopranowi koloraturowemu nazywano ją "warszawskim słowikiem". Studiowała w stolicy m.in. u wybitnej śpiewaczki Ady Sari (1948-1954). W 1951 roku została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Śpiewaczego. Była solistką Opery Warszawskiej (1961-1963), a także innych europejskich teatrów operowych: Duesseldorfu (1964-1970) i Essen (od 1970 roku).
     Wszystko na Piechotę
     
Związkowcy ze Stoczni Szczecińskiej uważają, że minister gospodarki Jacek Piechota ponosi odpowiedzialność za ewentualny wybuch społeczny w stoczni oraz za przeciągające się negocjacje z bankami w sprawie kredytu.
     17-latek podejrzewany o zabójstwo koleżanki z klasy
     
Policja zatrzymała w sobotę 17-latka podejrzewanego o zabójstwo swej szkolnej koleżanki koło kolonii Grzebienie, niedaleko Dąbrowy Białostockiej (Podlaskie). Dziewczyna była duszona, potem sprawca uderzył ją ciężkim kamieniem w głowę. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł policyjnych, zbrodnia miała motyw seksualny. Przykryte gałęziami zwłoki 17-latki odnalazł w sobotę wczesnym rankiem mieszkaniec pobliskiej wsi.
     W Łodzi zatrzymano "Tereskę"
     
Policjanci zatrzymali w sobotę na dworcu kolejowym Łódź-Fabryczna 17-letnią Olę G., odtwórczynię tytułowej roli w filmie Roberta Glińskiego "Cześć, Tereska". Dziewczyna kilka dni temu, po raz drugi w ostatnich miesiącach, uciekła z zakładu poprawczego w Falenicy pod Warszawą. Na początku kwietnia policjanci z Pabianic zatrzymali Olę G. podczas włamania do sklepu; wtedy też była "na ucieczce" z poprawczaka. Ukrywała się w Łodzi i w Pabianicach, gdzie mieszka jej babcia. Po przesłuchaniu została odwieziona do zakładu poprawczego, gdzie została ukarana zakazem wychodzenia na przepustki.
     UOP: była akcja w Iraku w 1990 r.
     
Po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie polskie służby specjalne potwierdziły - dotąd nieoficjalne informacje - o wyprowadzeniu w 1990 r. z Iraku amerykańskich agentów. Szczegóły akcji wciąż pozostają jednak ściśle tajne. "Z dużym uznaniem na arenie międzynarodowej spotkało się przeprowadzenie w 1990 r. przez polski wywiad operacji wyprowadzenia amerykańskich oficerów z Iraku" - taka informacja pojawiła się w piątek na internetowych stronach Urzędu Ochrony Państwa.
     Piorun zabił wędkarza
     
47-letni wędkarz zginął na miejscu, uderzony przez piorun. Jego koledze, który przed gwałtowną burzą ukrył się pod tym samym drzewem nic poważnego się nie stało. Do zdarzenia doszło w niedzielę w Świętochłowicach (Śląskie). "Piorun uderzył w drzewo i w obu mężczyzn. Jeden z nich zginął na miejscu. Drugi stracił przytomność, ale po chwili się ocknął" - powiedział PAP aspirant Jacek Pytel z zespołu prasowego śląskiej policji. Jak poinformował oficer dyżyrny policji w Świętochłowicach, drugi mężczyzna sam zgłosił się do szpitala; skarżył się na bóle głowy.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska