W repertuarze festiwalu dominuje Szymanowski. Nie przypadkiem, wszak w tym roku przypadają dwie ważne daty związane z Karolem Szymanowskim: 125. rocznica jego urodzin oraz 70. rocznica śmierci.
A że, zdaniem muzycznych specjalistów, Karol Szymanowski właśnie, jest - obok Fryderyka Chopina - jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskich, Sejm RP uznał, że rok 2007 ogłosić należy Rokiem Karola Szymanowskiego, bo jego muzykę grają uznani artyści i kreuje ona wizerunek Polski w świecie.
Dlatego m.in. 45. edycja Bydgoskiego festiwalu Muzycznego, który rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek, 10 września, to uznanie dla twórczego dorobku Karola Szymanowskiego. A, że nasz mistrz obracał się też w dobrym muzycznym towarzystwie, stąd festiwal przebiega pod hasłem: "Karol Szymanowski i mistrzowie muzyki XX wieku".
Cztery koncerty poza filharmonią
Organizatorzy - Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy - przygotowali łącznie 12 prezentacji festiwalowych, przy czym cztery z nich będą miały charakter gościnny (Polski Teatr Tańca - Balet Poznański w Operze Nova w Bydgoszczy, recital fortepianowy Jerzego Godziszewskiego w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni oraz Capella Bydgostiensis - koncerty w Ciechocinku i Warszawie). Pozostałe festiwalowe koncerty odbywać się będą w Filharmonii Pomorskiej. Które z nich warto polecić?
No i tu chyba zaczyna sie problem. Bo w festiwalowym zestawie nie ma pozycji słabych. W każdym z koncertów można dostrzec coś wyjątkowego. Wystarczy wymienić wykonawców: Konstanty Andrzej Kulka, Tadeusz Strugała, Bożena Harasimowicz, Ingolf Wunder, Camerata.
Szymanowski w Bydgoszczy
Szymanowski w latach 1921-22 osiedlił się w grodzie nad Brdą (konkretnie zamieszkał u krewnych w willi przy ul. Kozietulskiego) i tu powstało jedno z jego najbardziej znanych dzieł: cykl 5 pieśni do słów Juliana Tuwima pt. "Słopiewnie", inicjujących okres narodowy w jego twórczości.
Fińska wiolonczela i amerykańskie skrzypce
Cezary Nelkowski, zastępca dyrektora FP w Bydgoszczy, wskazuje na drugą inaugurację festiwalu, czyli koncert zespołu Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckie go. Zagra w nim wybitny wiolonczelista z Finlandii - Arto Noras. Najwyższa półka w tym instrumencie. Niektórzy mówią, że po śmierci Mścisława Rostropowicza - największy światowy wirtuoz wiolonczeli. Wtajemniczeni dodają, że fragmenty Larga Pendereckiego, które ma wykonać na festiwalu, powstawały pod piórem mistrza Krzysztofa podczas tegorocznych wakacji i stanowią specjalną dedykację dla Norasa. Ten koncert uzupełni VII Symfonia Antonina Dvoraka
Drugi "diament" w tym festiwalowym zestawie, to - zdaniem dyrektora - koncert z udziałem Anne Akiko Meyers, znakomitej skrzypaczki z USA. Z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej pod batutą Marka Pijarowskiego, zagra ona I koncert skrzypcowy Szymanowskiego.
Harnasie i Karpiel Bułecka
Mariola Grochowina dorzuca do tego zestawu "Harnasie" Szymanowskiego z udziałem bydgoskich filharmoników i kapeli Jana Karpiela Bułecki z Zakopanego, no i podczas tego samego wieczoru, (na koniec festiwalu) - koncert fortepianowy a-moll Paderewskiego, w wykonaniu Ingolfa Wundera, pianisty z Austrii, który nie znalazł uznania wśród jurorów ostatniego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
Poemat z intuicją
Niezwykle ciekawie zapowiada się też prezentacja poematu "Prometeusz", zwanego inaczej "poematem ognia", Skriabina. To przełomowe dzieło rosyjskiego ekspresjonisty, który już podczas tworzenia widział je jako część składową "Misterium". Miało ono być syntezą muzyki, tańca i gry świateł. I te światła na bydgoskiej scenie będą - Zygmunt Rychert, który poprowadzi koncert, zinterpretował te informacje zgodnie z własną intuicją muzyczną. Wspólnie ze specjalistami od efektów świetlnych opracował swoją wizję laserowej ilustracji "Poematu ognia", czego efekty będzie można podziwiać podczas koncertu w FP, w piątek, 14 września.
Marek. K. Jankowiak
Program Festiwalu
-poniedziałek, 10 września, godz. 19, sala FP w Bydgoszczy - I koncert inauguracyjny: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Tadeusz Strugała - dyrygent, Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce. W programie - koncert skrzypcowy oraz poemat "Anna i Stanisław Oświecimowie" Karłowicza i poemat symfoniczny "Don Juan" - Straussa
- wtorek, 11 września, godz. 19. sala FP w Bydgoszczy. II koncert inauguracyjny Sinfonia Varsovia, Krzysztof Penderecki - dyrygent, Arto Noras (Finlandia)) - wiolonczela. W programie - Largo na wiolonczelę i orkiestrę Pendereckiego i VII Symfonia - Dvoraka
- piątek, 14 września, godz. 19. sala FP w Bydgoszczy. Orkiestra Symfoniczna FP, Zygmunt Rychert - dyrygent, Eugeni Mikhailov (Rosja) - fortepian. W programie - Uwertura "Polonia" Wagnera, II koncert fortepianowy f-moll Chopina, Poemat "Prometeusz" - Skriabina (projekcja laserowa)
- sobota, 15 września, godz. 19. sala FP w Bydgoszczy Kwartet Pomorski (Bydgoszcz) i Kwartet im. Ciuriolisa (Wilno). W programie - kwartety smyczkowe Szymanowskiego i Ciurlionisa, oktet smyczkowy Mendelssohna
- niedziela, 16 września, godz. 17. ośrodek chopinowski w Szafarni (możliwy wyjazd autokarem z FP) Recital fortepianowy Jerzego Godziszewskiego. W programie - Szymanowski i Chopin