500 Plus w formie rzeczowej, a nie w gotówce
500 plus wciąż jest najczęściej wypłacane w postaci finansowej, jednak jak zauważa ''Rzeczpospolita'', rodziny, które w niewłaściwy sposób gospodarują pieniędzmi ze sztandarowego programu rządu PiS, otrzymują świadczenie w postaci rzeczowej.
Rodziny czasami dostają też bony towarowe z adnotacją, że ze sprzedaży wyłączone są wyroby tytoniowe i alkoholowe.
Ostatnio urzędnicy postanowili odebrać świadczenie kobiecie, która przeznaczyła pieniądze z 500 plus na manicure oraz utrzymanie nowego partnera.
500 plus na dziecko. Kiedy nie otrzymamy świadczenia?
Wypłaty w ramach rządowego programu wsparcia rodzin ruszyły w kwietniu 2016 roku.Od samego początku uprzedzano, że w przypadku marnotrawienia funduszy, które mają być przeznaczane na dzieci, świadczenie będzie zamieniane na pomoc rzeczową. Powody? Najczęstszy to problem alkoholowy w rodzinie i zaniedbania wobec dzieci. Często także długi: niezapłacone rachunki za czynsz i media.
PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.
500 Plus. Urzędnicy muszą zmieniać sposoby przekazywania środków
Z danych GUS wynika, że najważniejszą pozycję w strukturze wydatków gospodarstw otrzymujących świadczenie wychowawcze zajmowała żywność i napoje bezalkoholowe, na drugim miejscu były odzież i obuwie, a następne w kolejności użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii.
Zobacz także: 500 plus - sąd wydał ważną decyzję dotyczącą programu. Zobacz, co się zmieni!
Beneficjenci programu, częściej niż pozostali, przyznają, że poziom życia ich rodziny wzrósł dzięki 500 plus - takie wnioski płyną też z badania SGB „Finanse mieszkańców lokalnej Polski”. Pieniądze z tego programu są w większości przeznaczane na bieżące potrzeby dziecka oraz jego rodziny. Część, choć znacznie mniej, odkładana jest na przyszłość.
Z danych Ministerstwa Rodziny i Pracy, do których dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że przeciętna liczba świadczeń w formie rzeczowej lub świadczenia usług wynosiła w 2017 roku 1582, w 2018 roku – 1614 świadczenia, w 2019 roku – 1586
