500 plus. Ważne terminy, o których warto pamiętać!

Kaśka Borek
Kaśka Borek
Jeśli wniosek złożymy w ciągu trzech miesięcy od startu programu - czyli w dniach 1 kwietnia - 1 lipca 2016 - świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 roku
Jeśli wniosek złożymy w ciągu trzech miesięcy od startu programu - czyli w dniach 1 kwietnia - 1 lipca 2016 - świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 roku Paweł Relikowski
Udostępnij:
Do kiedy można składać wnioski o wypłatę świadczenia wychowawczego, czyli 500 zł na dziecko? Na to pytanie i inne odpowiadają specjaliści z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia. Od tego dnia możemy składać wnioski. - Ale do kiedy? Czy to prawda, że będzie jakieś wyrównanie? A jeśli tak, to na jakich zasadach? - pytacie. Na to i inne Wasze pytania poszukaliśmy odpowiedzi wśród informacji przekazywanych przez ekspertów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które nadzoruje ten program.

Ile mamy czasu
Do programu „Rodzina 500+” możemy dołączyć w dowolnym momencie!

Z wyrównaniem tylko pierwsze trzy miesiące
Jeśli wniosek złożymy w ciągu pierwszych 3 miesięcy trwania programu - to jest od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 (włącznie) - dostaniemy wyrównanie wstecz.

Gdy złożymy wniosek po 1 lipca 2016
W kolejnych miesiącach świadczenie wychowawcze (tak je oficjalnie nazywamy) zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku - bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Ile poczekamy na pierwsze wypłaty
Jeśli złożymy wniosek w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (1 kwietnia - 1 lipca 2016 roku), gmina będzie miała do 3 miesięcy na wydanie decyzji i wypłacenie świadczenie wychowawczego.
Te 3 miesiące musimy liczyć od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Oczywiście, jego rozpatrzenie i wypłata pieniędzy mogą nastąpić wcześniej.

Jak to będzie po 1 lipca
W przypadku wniosków złożonych po 1 lipca 2016 roku będzie obowiązywała następująca zasada: w przypadku kompletnego druku złożonego do 10. dnia miesiąca włącznie, decyzja i wypłata za ten miesiąc nastąpi do jego końca.
Wniosek złożony po 10. dniu miesiąca będzie oznaczał, że decyzja i wypłata będą najpóźniej ostatniego dnia kolejnego miesiąca - ale z wyrównaniem za cały ten miesiąc, w którym złożyliśmy wniosek.

Na jak długo świadczenie
Dla osób korzystających z programu okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Ale pierwszy okres, na jaki będzie przyznane prawo do świadczenia wychowawczego, będzie dłuższy. Potrwa od 1 kwietnia 2016 roku do 30 września 2017 roku. Dzięki temu nie będziemy musieli składać dwóch wniosków w tym roku.

Z jakiego okresu dochód
W przypadku ustalania prawa na pierwszy okres (1 kwietnia 2016 - 30 września 2017) rokiem kalendarzowym, z którego dochody stanowią podstawę ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, jest 2014.

Uwaga! Prawo do świadczenia wychowawczego ustala się z uwzględnieniem określonych ustawą przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu.

Utrata dochodu ma miejsce wówczas, gdy nie osiągamy już dochodu, który utraciliśmy, na przykład w wyniku rozwiązania umowy o pracę. W takiej sytuacji do dochodu rodziny nie wlicza się tego dochodu, którego nie uzyskujemy z powodu rozwiązania umowy o pracę.
Pamiętajmy jednak, że obniżenie wynagrodzenia w ramach wykonywanego zatrudnienia nie jest uznawane za utratę dochodu i nie wpływa na obliczanie dochodu w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.

Rodzice, opiekunowie, ale i dziadkowie
Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice (mama lub tata), ale także opiekunowie dziecka - prawni lub faktyczni. Osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem to taka, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o jego przysposobienie.
Gdy dzieci wychowują dziadkowie, też mogą wystąpić o 500 zł na dziecko - jeżeli są opiekunami prawnymi i nie są rodziną zastępczą. Uwaga! Jeśli zostali ustanowieni rodziną zastępczą dla dziecka, to przysługuje im dodatek wychowawczy - w wysokości 500 zł miesięcznie.

Na jakie dziecko
Świadczenie wychowawcze będzie nam przysługiwało do ukończenia 18. roku życia dziecka. Ważny jest wiek. Niestety, nie ma znaczenia, czy dziecko uczy się, czy nie.
Pieniądze na drugie i kolejne dziecko przysługują niezależnie od naszego dochodu. Na pierwsze dziecko otrzymamy je po spełnieniu kryterium dochodowego. To kryterium wynosi: 800 złotych netto (czyli na rękę) na osobę w rodzinie lub 1.200 złotych netto - na osobę w rodzinie, w której wychowywane jest dziecko niepełnosprawne.
Warto wiedzieć: pierwsze dziecko to najstarsze lub jedyne dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia.

Pieniędzy z urzędu nie dostaniesz!
Aby otrzymać świadczenie wychowawcze, trzeba złożyć wniosek. Możemy to zrobić przez internet, osobiście w gminie lub za pośrednictwem Poczty Polskiej (liczy się data stempla pocztowego).
Wniosek on-line złożysz poprzez: bankowość elektroniczną (sprawdź tę możliwość na stronie Twojego banku), PUE ZUS (platformę usług elektronicznych ZUS), portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [email protected] i ePUAP (elektroniczną platformę usług administracji publicznej). Wniosek jest dostępny w każdym z tych czterech kanałów.

Jakie popełniamy częste błędy
Zdarza się, że wypełniając wniosek, rodzice lub opiekunowie nie wypełniają wszystkich pól albo popełniają błędy. Najczęstsze z nich to m.in. brak wskazania pierwszego dziecka w składzie rodziny (w przypadku wnioskowania o świadczenie wychowawcze wyłącznie na drugie i kolejne dzieci), brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny, brak numeru PESEL członków rodziny, adres zamieszkania wnioskodawcy nie zgadza się z adresem organu właściwego (ma być adres zamieszkania, a nie zameldowania), niekompletne dane wnioskodawcy.

Gdy mieszkasz poza krajem - dostaniesz czy nie?
Duża liczba pytań w sprawie programu „Rodzina 500+” napływa do ministerstwa rodziny od obywateli polskich zamieszkujących z całą rodziną na terytorium państwa innego niż Polska. W związku z tymi pytaniami resort wyjaśnia: w przypadku zamieszkania całej rodziny na terytorium innego państwa w odniesieniu do wszystkich świadczeń rodzinnych - również świadczenia wychowawczego - ma zastosowanie wyłącznie ustawodawstwo krajowe tego państwa. Wówczas prawo do nich ustalane jest na podstawie miejsca naszego zamieszkania.

Co ten przepis oznacza dla rodziny w praktyce?
Jeśli rodzina z dziećmi mieszka na terytorium jednego z państw UE, EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), np. w Wielkiej Brytanii, Norwegii lub Szwajcarii, wypłata wszystkich świadczeń rodzinnych powinna odbywać się wyłącznie na podstawie ustawodawstwa państwa zamieszkania. Tym samym nie przysługują świadczenia z Polski. Posiadanie przez Polaków faktycznego miejsca zamieszkania (nie mylić z zameldowaniem) na terytorium naszego kraju jest warunkiem koniecznym do uzyskania świadczenia 500+. Warunek ten zniesiony jest jedynie w przypadkach, w których znajdują zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i członkowie rodziny zamieszkują bądź podlegają ubezpieczeniom społecznym w dwóch różnych państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii.

A gdy polska rodzina mieszka na przykład w USA?
W przypadku zamieszkania Polaków wraz z całą rodziną na terytoriach państw poza UE - jak na przykład USA czy Kanada - także nie będą przysługiwały świadczenia rodzinne z Polski. A to ze względu na brak faktycznego miejsca zamieszkania (nie mylić z zameldowaniem) - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wideo

Materiał oryginalny: 500 plus. Ważne terminy, o których warto pamiętać! - Gazeta Lubuska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ana
a już nie ma pieniędzy więc jakie wypłaty ja nawet nie liczę złożony wniosek 6 kwietnia i do dziś ani decyzji ani wypłaty i znów obiecanki cacanki rządu
z
zico
"Z wyrównaniem tylko pierwsze trzy miesiące Jeśli wniosek złożymy w ciągu pierwszych 3 miesięcy trwania programu - to jest od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 (włącznie) - dostaniemy wyrównanie wstecz." - gdzie to wyrównanie? MOPR nie wypłaca żadnych wyrównań z wypłat majowych, to mówią znajomi więc co jest grane?
Dodaj ogłoszenie