Wizyta rozpoczęła się od spotkania w urzędzie, gdzie wójt Marcin Skonieczka, opowiedział o gminie, a Julia Antoszek o działaniach Młodzieżowej Rady Gminy Płużnica. Później wspólnie z gośćmi z Niemiec pojechali do parku linowego na Barbarce.
W sobotę natomiast - jak na sportowców przystało - w Wieldządzu goście wzięli udział w rozgrywkach w siatkówkę i ręczną piłkę plażową. Później w Wąbrzeźnie odbył się turniej halowej piłki ręcznej z drużyną UKS Vambresia Worwo, który zakończył się zwycięstwem wąbrzeskiej drużyny 27:14. Również w sobotę w Lisewie zorganizowano mecz piłki nożnej z Uczniowskim Klubem Sportowym „Płużnica” i zawodnikami z gminy Książki.
W niedzielę polsko-niemiecka grupa wzięła udział w spływie kajakowym Drwęcą. Po wysiłku wszyscy odpoczywali na plaży w Ostrowie. Wieczorem odbyło się wspólne ognisko. Pobyt niemieckiej młodzieży zakończył się wizytą w Jump Arenie w Toruniu oraz zwiedzaniem toruńskiej starówki.
Takie wyjazdy to już tradycja
Organizatorem spotkania był UKS „Płużnica”.
- Pierwsze kontakty przedstawicieli gmin Hagen i Płużnica miały miejsce w 2001 r., a partnerstwo zostało zawiązane rok później - mówi Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica. - Przez te lata setki naszych mieszkańców miały możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju wymianach. Uczestnicy wizyt przede wszystkim poznawali kulturę kraju partnerskiej gminy. Nasza współpraca została zainicjowana przez władze samorządowe, ale ta wymiana pokazuje, że jest z powodzeniem rozwijana przez nasze organizacje pozarządowe - dodaje wójt.
- Współpracujemy z klubem sportowym z Hagen od 2013 r. - mówi Grażyna Majewska, prezes UKS „Płużnica”. - Gdy byliśmy tam w 2012 r. na obchodach 10-lecia współpracy gmin, zrodził się pomysł współpracy drużyn sportowych - dodaje. I tak się zaczęło - rok później członkowie UKS „Płużnica” pojechali odwiedzić swoich kolegów do Hagen. Tam uczestniczyli w rozgrywkach sportowych w piłkę nożną, siatkową, ręczną.
Od tej pory przyjeżdżają do siebie regularnie. - Zamierzamy to kontynuować: my do nich, oni do nas, rok przerwy - dodaje Grażyna Majewska.
Pomogła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Goście nocowali w Centrum Edukacji Ekologicznej w Orłowie, a noclegi, posiłki, wyjazdy, wstępy były finansowane przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i z budżetu UKS „Płużnica”.
- Pozyskujemy środki z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży - mówi Elżbieta Wiśniewska z Urzędu Gminy w Płużnicy i dodaje, że fundacja ta przeznacza środki zarówno dla uczniów z Polski, jak i z Niemiec. Fundacja organizatorowi spotkania przekazuje pieniądze na pokrycie wszystkich kosztów związanych z przyjazdem gości, tym razem UKS „Płużnicy”. Natomiast grupie, która przyjeżdża Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży funduje transport. Jest jednak wymagany wkład własny z UKS „Płużnica”: przeważnie jest to koszt zorganizowania spotkania, najczęściej w ramach wolontariatu osób z gmin.
Zobacz także wideo: Koniec zatorów płatniczych? Duże ułatwienie dla małych firm
