563 złote wydane na to, by odpowiednio przygotować święta to o 43 złote więcej niż w 2018 roku i jednocześnie o 140 zł więcej niż dwa lata temu.
- Jest to kwota porównywalna z rokiem ubiegłym i znaczącą wyższa niż koszt organizacji świąt w 2017 r. Najwięcej na Święta planują wydać rodziny z dziećmi, które na ten cel przeznaczą przeciętnie 615 złotych. Natomiast średnie wydatki osób bezdzietnych wyniosą 460 złotych. Miejsce zamieszkania nie wpływa w istotny sposób na wysokość wielkanocnych wydatków. Takie same tendencje widoczne są zarówno w dużych aglomeracjach, jak i na obszarach wiejskich - wynika z Barometru Providenta.
Przy okazji zbadano również preferencje kulinarne przy wielkanocnych stołach. Okazuje się, że 60 procent z nas woli na stole żurek niż barszcz biały (40 procent ankietowanych). Na stole obowiązkowo gościć muszą jajka (90 procent wskazań) oraz biała kiełbasa (68 procent). 40 procent osób przygotuje na Wielkanoc mazurka, tyle samo postawi na makowiec. 18 procent ankietowanych przygotuje paschę. Tradycja to dla Polaków ważna rzecz - 4 procent osób zadeklarowało post, 91 procent wybierze się w Wielką Sobotę ze święconką, a ponad 70 procent oblewać się będzie wodą obchodząc dyngusa.
Tuńczyk na Wielkanoc. Przepisy Anny Starmach
