Ruszyły negocjacje przy nowym programie "Drogowa Inicjatywa Samorządowa" (DIS). Jest on podobny do wcześniej realizowanych "schetynówek". Tam jednak gminy musiały dzielić się kosztami z wojewodą.
- W przypadku DIS-u 60 procent kosztów inwestycji będą pokrywały gminy, a resztę zabezpiecza samorząd województwa - wyjaśnia zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, Sebastian Borowiak. - Dzięki tej współpracy w wielu miejscowościach uda się znacznie poprawić bezpieczeństwo. Będziemy wspólnie finansować między innymi budowę chodników, azyli dla pieszych, budowę zatok autobusowych, ścieżek rowerowych, ciagów. Dla kierowcy mijającego na swojej trasie kilkadziesiąt wiosek i miasteczek nie są to ważne inwestycje. Jednak dla mieszkańców tych miejscowości mają kluczowe znaczenie. Pozwalają bezpiecznie dojść na przystanek, do szkoły albo kościoła. To kolejny ważny krok w kierunku ograniczenia liczby wypadków na naszych drogach.
Wnioski do 15 września
W tym roku wszystkie gminy, które zgłosiły się do programu i spełniły kryteria otrzymają dofinansowanie.
- Kilka samorządów musieliśmy odrzucić ze względu na niewystarczający wkład własny. Teraz musimy jeszcze sprawdzić, czy są przygotowane do inwestycji, czy posiadają niezbędną dokumentację projektową i zezwolenia. Powinniśmy to zakończyć do 15 września. Chcemy, by realizacja wszystkich zadań zakończyła się jeszcze w tym roku - dodaje zastępca dyrektora ZDW w Bydgoszczy, Sebastian Borowiak.
Urzędnicy liczą, że kolejna edycja programu spotka się ze większym zainteresowaniem. Zostanie na nią zagwarantowana też większa pula pieniędzy. Wnioski od gmin gotowych podzielić się kosztami inwestycji w obrębie dróg wojewódzkich w przyszłym roku będą przyjmowane do 15 września bieżącego roku.
Osielsko
DIS w liczbach
Łączna wartość zadań - 5,141 mln zł
Wkład gmin - 3,106 mln
Wkład województwa - 1,946 mln
Podbydgoskie Osielsko zdecydowało się na wybudowanie chodnika na ulicy Koronowskiej w Maksymilianowie oraz poszerzenie jezdni. Na razie będzie to 300 metrów, ale gmina chce kontynuować zadanie w przyszłym roku. W tej chwili droga nr 244 stanowi nieformalną północna obwodnicę Bydgoszczy.
Lubicz
W gminie Lubicz pod Toruniem chodnik powstanie w Grębocinie. Przez miejscowość przebiega ważna droga wojewódzka nr 552 łącząca most autostradowy na Wiśle z Łysomicami i krajową "jedynką".
Laskowice
W Laskowicach w powiecie świeckim również powstanie chodnik. W kolejnych latach gmina Jeżewo chce dokończyć tę inwestycję w ramach programu DIS poprzez budowę kolejnych chodników i pieszojezdni.
Unisław
Największa inwestycja będzie realizowana w gminie Unisław. W tej miejscowości po lewej stronie ul. Toruńskiej (droga wojewódzka nr 551) na odcinku blisko 2 kilometrów powstanie kanalizacja deszczowa. Piesi będą mogli też korzystać z nowego chodnika. Gmina wspólnie z Samorządem Województwa wyda na tę inwestycję blisko 1,4 mln zł.
Chełmża
Gmina Chełmża zbuduje natomiast 2 półkilometrowe chodniki w miejscowości Dźwierzno
oraz krótsze odcinki w Zelgnie. To kontynuacja zadania, w ramach którego wcześniej wybudowano między innymi ścieżkę pieszo-rowerową w Kończewicach. Nowe chodniki powstaną też w Sławkowie, Kiełbasinie i Grzywnie.
Wybudowanie Michałowo
We wsi Wybudowanie Michałowo w gminie Brodnica powstanie kanalizacja deszczowa o długości 840 m przy drodze nr 544. Do 15 września gmina, podobnie jak wiele innych, chce złożyć wniosek DIS na dokończenie tej inwestycji poprzez budowę chodnika w przyszłym roku.
Czytaj e-wydanie »