Spotkania z teatrem, zwłaszcza jeśli mają charakter maratonu, połączonego z imprezami towarzyszącymi, zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Można teatru "dotknąć", można go sobie oswoić, poznać niejako od środka.
Impreza rozpoczęła się 8 maja. Wtedy i dnia następnego obejrzeliśmy doskonały spektakl Iwony Kempy - "Kamień i popioły", przedstawienie nagradzane na festiwalach w Bydgoszczy i Szczecinie. Temu spektaklowi towarzyszyły też dyskusje oraz pokazy pracy reżysera i aktorów. Widzowie nie ukrywali, że właśnie te "zakulisowe sprawy" były dla nich najcenniejsze - na ile spektakl to dzieło reżysera, na ile samego aktora? Czy się kłócą? Jak dochodzą do tego, co widać potem na scenie?
A teraz?
W dniach następnych - aż do dziś - oglądamy "Z twarzą przy ścianie". Spektakl, którego premiera odbyła się w grudniu 2004 roku w klubie studenckim SPIN, prezentowany był również w kontrowersyjnym warszawskim klubie LeMadame oraz w toruńskiej Od Nowie. Od dnia premiery cieszy się szczególną popularnością wśród młodych ludzi. - Tematyka poruszana w tym spektaklu jest adresowana głównie do młodzieży. Oglądamy mieszkanie studenckie, którego lokatorzy studiują i zarabiają. W to wszystko wpleciono problemy, z którymi ci młodzi ludzie sobie nie radzą - uciekają w urojone ciąże, przypadkowy seks, pracę i trawkę. Budowanie więzi w tym świecie okazuje się wyjątkowo trudne. A czy możliwe - to trzeba zobaczyć - mówi Sławomir Czarnecki z Działu Promocji i Marketingu Teatru Polskiego.
Polskie życie
Sobota i niedziela natomiast będą należały do "Testamentu psa". - To portret społeczeństwa polskiego, które Małgorzata Bogajewska, reżyser spektaklu, zobaczyła w brazylijskiej sztuce sprzed 50 lat. W tej egzotycznej rzeczywistości szuka polskiego charakteru. Adresatów tego spektaklu jest wielu - z przyjemnością obejrzą go zarówno młodzi ludzie, jak i ci, którzy mają już za sobą bagaż doświadczeń - mówi Sławomir Czarnecki. - Na pewno przekona ich przypowieść o dwóch cwanych biedakach, gmatwających życie księdzu, zakrystianowi, piekarzowej i jej mężowi. Wszystkie te relacje i świat, w jakim żyją, zobaczymy we współczesnym, rodzimym kontekście.
W sobotę odbędzie się także projekcja filmu "Wesele" w reż. Wojciecha Smarzowskiego. Jej celem będzie konfrontacja wykorzystania motywu polskiego wesela do opisu współczesnego społeczeństwa. "Testament psa" zostanie zestawiony z filmem Smarzowskiego.
Na tym nie koniec - w czasie Teatraliów Małgorzata Trofimiuk poprowadzi warsztaty aktorskie. Impreza została zaplanowana na tydzień przed juwenaliami, dzięki temu może stać się teatralnym dopełnieniem tego studenckiego święta.