Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aby ciężki i zmarznięty śnieg nie zsunął się na głowę, warto zamontować śniegołapy

Oprac. (M)
Ośnieżony dach to piękny widok, zwłaszcza przed świętami, ale też zagrożenie dla gospodarzy i osób wchodzących do domu
Ośnieżony dach to piękny widok, zwłaszcza przed świętami, ale też zagrożenie dla gospodarzy i osób wchodzących do domu Fot. Archiwum Monier SA
Śnieżne czapy na dachach domów to piękny widok, ale też rodzi zagrożenie dla całej konstrukcji. Co zrobić, by malownicza zima była także bezpieczna?

- Prawidłowo wykonany dach pomimo swojej szczelności i odporności na czynniki atmosferyczne, powinien posiadać sprawnie działającą wentylację połaci dachowej - podkreśla Marek Podeszwa, doradca techniczny Braas RuppCeramika. - Zależy ona w dużej mierze od sposobu wykonania wentylacji połaci dachowej, użytych elementów systemu oraz zastosowanej warstwy wstępnego krycia, na przykład membrany dachowej. Dzięki temu dach jest odporny nie tylko na mróz, ale i na wysokie temperatury.

Nie jest to jednak wszystko, co należy wiedzieć o dachu. Zimą ważne jest to, jak i czy konstrukcja dachu jest w wstanie poradzić sobie z zalegającym śniegiem.

Duży ciężar

Pięknie wyglądający, wprowadzający w świąteczny nastrój śnieg to często duży kłopot. Kiedy zalega na dachu przez dłuższy czas, zamienia się w ciężką lodową czapę.

To z powodu wahań temperatur pomiędzy dniem a nocą i powstania słabo związanych ze sobą warstw śniegu i lodu. Zwykle po kilku słonecznych i mroźnych dniach zaczyna padać nowy, bialutki śnieg - taki, jaki mieliśmy na Kujawach i Pomorzu wczoraj. W ciągu kolejnych dni, w podobny sposób, na wierzchu nowej warstwy śniegu pojawia się lód.

To bardzo niebezpieczne zjawisko, które jest przyczyną lawin w górach. Także z naszego dachu w sposób gwałtowny i niebezpieczny może osunąć się wierzchnia warstwa śniegu. Zalegający na dachu śnieg może się zsunąć również w wyniku częstego odmarzania i wytapiania się śniegu od spodu warstwy - wtedy śnieg nagle zsuwa się po dachu.

- Aby zapobiec zsuwaniu się śniegu z dachu, należy zamontować system zabezpieczeń składający się z płotków lub belek zwanych też śniegołapami - doradza Marek Podeszwa.

W Polsce takie zabezpieczania montuje się zwykle na nowych dachach o nachyleniu połaci 45 stopni i więcej. Na dachach o mniejszych kątach nachylenia system zabezpieczeń przeciwśnieżnych jest najczęściej pomijany.

Montaż na gotowym

Instalacja płotków jest możliwa na gotowym dachu. Montuje się je poprzez przykręcenie do łaty, więc jeśli pokrycie jest już ułożone, trzeba ściągnąć fragment w miejscu mocowania płotków.

- W tym celu należy podważyć i zaklinować dachówkę po lewej stronie oraz dachówkę w rzędzie powyżej. Jeśli w tym miejscu dachówka była klamrowana, trzeba jeszcze zdjąć klamrę przed wyjęciem dachówki zasłaniającej łatę - wyjaśnia Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben.

Ponieważ dachówki nie mogą w pełni wrócić do swojej poprzedniej pozycji, bo dodany zostanie dodatkowy element w postaci wspornika, najprawdopodobniej trzeba będzie zdemontowane dachówki przyciąć albo przyszlifować zamki.

Odśnieżanie to obowiązek

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina o konieczności odśnieżania dachów, głównie o dużych powierzchniach.

Szef resortu Jerzy Miller polecił wojewodom, aby inspektorzy nadzoru budowlanego sprawdzali czy na dachach budynków nie zalega gruba warstwa śniegu. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, może zostać ukarany mandatem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska