Chodzi o mnemotechniki, czyli metody zapamiętywania oparte na porządkowaniu, kojarzeniu informacji, np. podobnych znaczeniowo. Ułatwia to trwałe przyswajanie tych wiadomości, dlatego sposoby te są wykorzystywane do nauki języków.
- Dzięki mnemotechnikom możemy w bardzo krótkim czasie przenosić nabywane wiadomości bezpośrednio do pamięci długoterminowej - przekonuje Tomasz Wachowiak z bydgoskiego centrum lingwistyczno-mnemotechnicznego przy Szkole Pamięci SPW. - To właśnie ona odpowiada za późniejsze szybkie przypominanie sobie materiału.
Każdemu z nas zdarzają się chwile, gdy w żaden sposób nie możemy sobie przypomnieć słówka z obcego języka. Nauka języka obcego połączona z treningiem pamięci potrafi zapobiec takim właśnie sytuacjom. - Dzięki metodom mnemotechnicznym intelektualny wysiłek przestaje być przykrym ciężarem - podkreśla Tomasz Wachowiak. - Nauka staje się wyzwaniem, które chętnie podejmujemy. Treści zapamiętywane na zajęciach stają się stopniowo coraz bardziej złożone, a czas na ich zapamiętanie systematycznie maleje.
Co ciekawe, zdaniem ekspertów skuteczność nauki języków obcych zależy od osobistych predyspozycji w mniejszym stopniu niż sądzimy. Ważniejsza jest metoda kształcenia, jaką wybierzemy. Ona decyduje o tym, czy szybko i dobrze nauczymy się języka obcego.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »