Spis treści
Kiedy leki są wycofywane z rynku?
W ostatnim czasie GIF zdecydował o wycofaniu kilku partii leków z aptek. Decyzje te są podejmowane najczęściej w oparciu o informacje od producentów, którzy zgłaszają nieprawidłowości w składzie lub dokumentacji leków. Takie działania mają na celu ochronę zdrowia pacjentów i zapewnienie, że dostępne na rynku produkty spełniają najwyższe standardy jakości.
Przeczytaj: Lekarstwa bez recepty - ich nie powinno brać się przed snem. Tych leków nie należy brać po godzinie 18
Produkty lecznicze podlegają rygorystycznym kontrolom, podczas których mogą zostać wykryte różne wady. Jeśli producent stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości, jest zobowiązany do poinformowania o tym GIF. Inspektorat następnie podejmuje decyzję o wycofaniu leku ze sprzedaży, aby zapobiec ewentualnym zagrożeniom dla zdrowia pacjentów.
Zgodnie z obowiązującym prawem produkty lecznicze i wyroby medyczne sprzedawane w aptekach, co do zasady, nie podlegają zwrotowi. Wyjątek stanowią jednak produkty lecznicze, które mają wadę jakościową lub zostały niewłaściwie wydane albo sfałszowane. Po wydaniu decyzji przez GIF takie produkty medyczne można zwrócić do apteki.
Oto lista wycofanych leków w 2025 roku
W ostatnich tygodniach z aptek zniknęły partie kilku popularnych produktów leczniczych. W galerii poniżej sprawdźcie, jakie leki znalazły się na tej liście i nie powinny być zażywane:
Różnica między wstrzymaniem a wycofaniem leku
Wstrzymanie obrotu leku następuje, gdy istnieją uzasadnione podejrzenia, że produkt nie spełnia określonych wymagań jakościowych. Jest to działanie prewencyjne, mające na celu dokładne zbadanie sytuacji. Jeśli badania potwierdzą, że lek rzeczywiście nie spełnia norm, GIF podejmuje decyzję o jego wycofaniu z rynku.
Wycofanie leku jest bardziej radykalnym krokiem, który oznacza, że produkt nie może być dalej sprzedawany ani stosowany. Decyzja ta jest podejmowana w oparciu o wyniki badań potwierdzających niezgodność z wymaganiami jakościowymi. W ten sposób GIF dba o to, aby na rynku dostępne były jedynie bezpieczne i skuteczne leki.
Zadania Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego
GIF pełni wiele istotnych funkcji związanych z nadzorem nad rynkiem farmaceutycznym. Odpowiada za kontrolę jakości leków w aptekach, szpitalach, hurtowniach farmaceutycznych oraz punktach aptecznych.
Inspektorat prowadzi również nadzór nad udzielaniem zezwoleń na prowadzenie aptek i hurtowni farmaceutycznych, a także nad reklamą leków. Dzięki temu GIF zapewnia, że wszystkie działania związane z obrotem lekami są zgodne z obowiązującymi przepisami i służą ochronie zdrowia publicznego.
Dzięki działaniom GIF, pacjenci mogą mieć pewność, że leki dostępne na rynku są bezpieczne i spełniają najwyższe normy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leków, warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, którzy mogą udzielić fachowej porady i informacji.
