Aleksandra Górna z Bydgoszczy jest nauczycielką języka niemieckiego w II LO w Bydgoszczy. Jak mówi, przypadek zdecydował o tym, że w 1995 roku rozpoczęła pracę w zawodzie nauczyciela i była to najlepsza decyzja w jej zawodowym życiu.
- Skończyłam wprawdzie filologię germańską ze specjalizacją nauczycielską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale pracowałam w różnych firmach. Następnie podjęłam studia podyplomowe na kierunku handel zagraniczny - opowiada pani Ola. - Do bydgoskiej "dwójki" przyszłam na rok, zostałam do dziś i... nie żałuję! Żaden wynegocjowany kontrakt nie daje tyle satysfakcji co uśmiechnięte twarze osób odbierających certyfikat z niemieckiego albo świadectwo maturalne ze świetnym wynikiem - takim, który jest powyżej oczekiwań ucznia. Wtedy wiem, że wykonaliśmy razem "kawał dobrej roboty".
Jak mówi pani Ola, najważniejsze to razem z uczniami postawić sobie wspólny cel. - Nawet, jeśli jest nim przetrwanie lekcji czasami nielubianego języka niemieckiego - śmieje się. - Choć nie wszyscy w to wierzą: Deutsch macht Spass - niemiecki musi sprawiać radość. To moja podstawowa dewiza. Trzeba postarać się, żeby wszystkim się chciało chcieć, a przy okazji może uda się czegoś nauczyć. Wysoce cenię sobie młodzież i kontakty z nią, nie tylko na lekcjach. Nic bardziej nie zbliża niż wspólne przedsięwzięcia. Zanudziłabym się, gdybym miała realizować na lekcjach tylko podstawę programową.
- Ktoś mógłby zapytać, po co się tak angażuję. Odpowiem jak mój niemiecki kolega, swego czasu lektor w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych: z pobudek egoistycznych. To sprawia nieopisaną radość, że można tyle dać młodzieży, a jeszcze więcej od niej otrzymać. I myślę, że jestem właśnie taką egoistką, a czasem wampirzycą, która wysysa z młodzieży to, co w niej najlepsze - żartuje pani Ola.
Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Belfer Roku 2014"
Kandydaturę można przesłać mailem pod adresem [email protected] W tytule maila należy wpisać "Belfer Roku 2014".
Treść maila powinna zawierać następujące informacje o kandydacie:
- imię i nazwisko
- numer telefonu
- nazwę jego szkoły
- kategorię, np. nauczyciel gimnazjum,
- miejscowość i gminę, w której pracuje
- adres e-mail
Zgłoszenia przyjmujemy do 17 marca
Potem rozpocznie się głosowanie. Dla nauczycieli, którzy zdobędą najwięcej głosów w swoich kategoriach, mamy cztery 6-dniowe wycieczki do Paryża.