Aleksandrów Kujawski. Uroczystości na cmentarzu ukraińskim
Takie spotkania odbywają się od 19 lat w każdą pierwszą niedzielę czerwca, by pochylić się nad wspólną historią i prochami jeńców ukraińskich, którzy zostali pochowani w tym miejscu.
Cmentarz zmarłych w obozie żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej został założony jeszcze w okresie istnienia obozu przez innych internowanych. W 1921 Edward hr. Mycielski-Trojanowski przekazał na ten cel fragment gruntu sąsiadujący z zespołem baraków miejsca internowania, a oficerowie przebywający w obozie urządzili wśród osadzonych kwestę na urządzenie cmentarza.
Aleksandrów Kujawski - wiadomości
Dziewiętnaście lat temu został odnowiony i odtąd spotkaniom towarzyszą msze i nabożeństwa ekumeniczne. Tak było też w sobotę. Uroczystości rozpoczęła msza w Kaplicy Prawosławnej za wolność obu narodów, polskiego i ukraińskiego, a następnie przy Kurhanie Kozackim burmistrz Andrzej Cieśla przypomniał dzieje obozu i cmentarza, podkreślił zasługi poprzednich burmistrzów i innych osób zasłużonych w odnowie nekropolii. W wystąpieniach gości akcentowano, by pamiętać o historii, ale ku przyszłości iść wspólnie, wiele bowiem oba słowiańskie narody łączy.
Wśród gości byli m.in. Myrionkonsul generalny Ukrainy w Gdańsku, Dmytro Sahaydak, Najwyższy Ataman Ukrainy i Diaspory, hetman Międzynarodowej Organizacji Społecz nej "Kozactwo Zaporowskie", Marszałek Kozactwa, posłowie Domicela Kopaczewska i Jan Krzysztof Ardanowski, komandor Leopold Kalinowski, kanclerz Ogólnopolskiego "Misja Pojednania"
Czytaj e-wydanie »