Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amarylis, czy hipeastrum?

MALWA
Hipeastrum pięknie zakwitnie tylko wtedy, gdy jesienią cebula przejdzie okres spoczynku
Hipeastrum pięknie zakwitnie tylko wtedy, gdy jesienią cebula przejdzie okres spoczynku Burda Polska
Obie rośliny są dość podobne i podobnie się je pielęgnuje. Różnią się tylko terminami kwitnienia i okresu spoczynku.

Hipeastrum

Cykl uprawy rozpoczynamy w listopadzie, kiedy cebule sadzimy do doniczek, do świeżego podłoża w ten sposób, żeby były zagłębione w ziemi tylko do połowy.

W grudniu zwilżamy lekko ziemię w doniczkach stojących w jasnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej (powyżej 20 st. C). W tym miesiącu cebule wypuszczą długie zielone pędy. Kiedy osiągną 10 cm, zaczynamy już regularne podlewanie, ale wodę wlewamy do podstawki, żeby cebula pozostała sucha. W grudniu i styczniu hipeastrum wypuści piękne duże kwiaty w kolorach od czerwonego przez kremowy, różowy do białego. W czasie kwitnienia roślina powinna stać w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym, najlepiej w temperaturze 18-20 st. C.

W lutym obcinamy więdnące kwiatostany, a rośliny regularnie podlewamy i nawozimy. W marcu i kwietniu cebule wypuszczą wiele liści.

Od maja do lipca hipeastrum może stać w półcieniu na świeżym powietrzu. W tym czasie nie zapominajmy o podlewaniu i nawożeniu - raz na 2 tygodnie, płynnym nawozem mineralnym dla roślin kwitnących, w stężeniu zalecanym przez producenta.

W sierpniu przestajemy podlewać, żeby umożliwić cebulom przejście okresu spoczynku.

We wrześniu i w październiku liście zasychają. Ścinamy te, które zupełnie zżółkły. Cebule przechodzą okres spoczynku w zupełnie suchej ziemi, w pomieszczeniu o temperaturze 10-12 st. C.

W listopadzie oddzielamy cebulki przybyszowe i wszystkie sadzimy do świeżej gliniastej i próchnicznej ziemi (na dno doniczki kładziemy dobry drenaż), żeby znów mogły przejść cały cykl uprawy. Aby roślina znów zakwitła, cebula musi być wyraźnie większa niż podczas poprzedniego sadzenia. Odpowiednio pielęgnowane cebule powiększają się w czasie roku o 1-2 cm.

Amarylis

Dla ochrony przed chorobami grzybowymi cebule trzeba zaprawić odpowiednim preparatem, np. Topsinem lub Funabenem T.

Uprawę rozpoczynamy w terminie od połowy września do połowy listopada, kiedy cebule wysadzamy do dużych doniczek z dobrym drenażem, wypełnionych mieszanką kompostową. Cebule sadzi się tak, żeby tylko do 2/3 były zagłębione w ziemi i podlewa. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić ok. 25 st. C. Do momentu pojawienia się pierwszych pędów należy podlewać oszczędnie, a zwiększyć ilość wody, gdy pojawią się mocne pąki kwiatowe.

Następnie trzeba postawić roślinę w miejscu dobrze oświetlonym i nawozić co tydzień płynnym nawozem wieloskładnikowym, w stężeniu zalecanym przez producenta. Okres kwitnienia można przedłużyć stawiając roślinę w chłodnym miejscu. Gdy pędy kwiatowe zaschną, trzeba je ściąć.

W styczniu, po kwitnieniu stawiamy rośliny w miejscu słonecznym i przewiewnym, regularnie podlewamy i nawozimy.

Pod koniec lata cebula musi być wyraźnie większa niż w momencie posadzenia. Odpowiednio pielęgnowane cebule powiększają się z roku na rok o 1-2 cm. Amarylis nie zakwitnie, gdy cebule nie przejdą głębokiego spoczynku, trwającego od lipca do sierpnia. Kiedy liście zaczną obumierać, należy stopniowo ograniczać podlewanie, a następnie w ogóle zaprzestać nawadniania. Liście powinny uschnąć w ciągu 4 tygodni.

Następnie doniczkę trzeba postawić w pomieszczeniu o temp. 10-12 st. C. We wrześniu wyjmujemy cebule ze starych doniczek i sadzimy ponownie do większych, ze świeżą ziemią. Cebule przybyszowe należy oddzielić od matecznej i uprawiać je jak wyżej przez 2-3 lata. Po tym okresie powinny zakwitnąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska