W poniedziałek od 11.00 do 14.00
W poniedziałek od 11.00 do 14.00
0 800-170-755 - bezpłatna infolinia
Dyżur - Zanim wstąpisz do wojska
Dla Czytelników, którzy są zainteresowani wstąpieniem do zawodowej służby wojskowej, przygotowaliśmy specjalny dyżur telefoniczny. Na Państwa pytania będą odpowiadać: szef oddziału zasobów osobowych POW płk Piotr Marks (zdjęcie górne) oraz ppłk Krzysztof Trebus, szef wydziału uzupełnień i poboru POW.
Telefoniczny dyżur ekspertów odbędzie się w poniedziałek w godzinach od 11 do 14.
Czekam na telefony i e-maile Maciej Czerniak
[email protected]
Kandydatów już szukają WKU w regionie.
Za kilka miesięcy koszary opuści ostatni żołnierz z poboru i więcej już nie będzie służby zasadniczej. Powstanie armia zawodowa. Rząd jeszcze nie zdecydował, czy w pełni zawodowa armia stanie się faktem w roku 2009 czy 2010.
"Zawodowcy" w polskiej armii nie pojawią się nagle. Już teraz jest ich 78 tysięcy. - Wojsko szuka już następnych ochotników na zawodowców - mówi Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej, poseł SLD. - Jestem zwolennikiem armii zawodowej. Jej powstanie wymusza coraz nowsza technika wojskowa.
Poseł podkreśla, że proces tworzenia armii zawodowej potrwa jeszcze kilka lat. - Zmienić trzeba kilkadziesiąt ustaw, w tym m.in. o powszechnym obowiązku obrony RP oraz o zakwaterowaniu. W sejmowych komisjach wciąż trwają prace nad projektami ich nowelizacji.
Pilot czy marynarz?
Nie czekając na koniec prac wojsko już szuka chętnych. Poznań, Koszalin, Ustka, Mińsk Mazowiecki - tam będą mogli szkolić się ochotnicy na zawodowych wojskowych z naszego regionu. Szkolenia ruszają w listopadzie i potrwają dziewięć miesięcy.
- Z naszej oferty mogą skorzystać już osoby, które ukończyły gimnazjum - mówi Eugeniusz Mastykarz, rzecznik bydgoskiej WKU. Ochotnicy muszą zdecydować, czy chcą trafić do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, służyć w siłach powietrznych w Koszalinie, czy może w marynarce wojennej w Ustce. Mińsk Mazowiecki oferuje przygotowanie do służby w żandarmerii wojskowej.
- Pierwszy etap to szkolenie podstawowe od listopada tego roku do stycznia 2009 r. Kurs specjalistyczny zakończy się w lipcu 2009 r. - tłumaczy Mastykarz. - Mam nadzieję, że nasza oferta będzie się cieszyła powodzeniem, zwłaszcza że wielu młodych ludzi wraca z zagranicy.
Armia jak każda firma
Zawodowi szeregowi mogą liczyć na wojskowe mieszkanie i 2200 zł (brutto) miesięcznej pensji. Natomiast podoficer otrzyma już 2650 zł.
- Wojsko musi teraz konkurować na rynku pracy tak, jak inne firmy - mówi major Marek Chmiel, rzecznik Pomorskiego Okręgu Wojskowego. - To, co odróżnia nas od innych pracodawców, to przede wszystkim stabilizacja. Armia oferuje stałe, gwarantowane zarobki. Daje też szansę samorealizacji, np. przez uczestniczenie w pokojowych misjach zagranicznych.