Artur Patryka w Toruniu znalazł następcę?

Jedno zwycięstwo w eliminacjach Samsung Athetic Cup wywalczyli toruńscy lekkoatleci. Wydarzeniem toruńskich zawodów był jednak popis 14-letniego skoczka wzwyż z Wrześni.

Szczęśliwcem z Torunia jest Michał Olender , który wygrał najbardziej prestiżową konkurencję zawodów - sprint chłopców. Biegacz MKL w eliminacjach miał trzeci czas, ale w finale był już bezkonkurencyjny i jako jedyny zawodnik w Toruniu złamał barierę 12 sekund (11,99).

Tym samym Olender będzie miał szanse powalczyć w zawodach finałowych cyklu 10 czerwca. Jest się o co bić. Główny sponsor zawodów dla wszystkich zwycięzców tegorocznego finału ogólnopolskiego ufundowała wycieczkę do Barcelony połączoną z oglądaniem "na żywo" zmagań najlepszych lekkoatletów kontynentu podczas Mistrzostw Europy 2010.

Toruńskie zawody były siódmą z dwunastu wszystkich eliminacji. W bieżni rywalizowało ponad kilkuset młodych sportowców z całego regionu. Na trybunach kciuki za nich trzymali m.in. byli znakomicie polscy lekkoatleci Artur Partyka i Marcin Urbaś.

Ten pierwszy musiał być szczególnie zadowolony, bo największą gwiazdą zawodów okazał się skoczek wzwyż Hubert Hampel. Zawodnik z Wrześni wygrał bezapelacyjnie swoją konkurencję, osiągając doskonały wynik 190 cm. W tej kategorii wiekowej wyżej skakał w Polsce jedynie Łukasz Prokopczuk 194 cm w 2004 roku. Artur Partyka, wicemistrz olimpijski z Atlanty i aktualny rekordzista Polski (2,38 m) w wieku 14 lat skakał aż o 14 cm niżej niż triumfator SAC w Toruniu!

Podczas zakończonych w ostatnią niedzielę eliminacji w Poznaniu Hampel zajął drugie miejsce z identycznym rezultatem jak zwycięzca (180 cm). Przyjechał więc do Torunia, wygrał i pojedzie na ogólnopolski finał zawodów do Łodzi.

W finale sprintu dziewcząt piąte miejsce zajęła Katarzyna Tuniewicz (Gimnazjum 3), 7. była Justyna Kolasińska (Zespół Szkół 15), a 8. Monika Gzela (Czernikowo). Ta ostatnia zajęła drugie miejsca w skoku w dal (4,78), natomiast Tuniewicz jeszcze lepiej spisała się na 300 m, gdzie była o krok od kwalifikacji do finału. Ostatecznie miała drugi wynik (45,06), ale do Anna Sobki z LUKS Włocławek straciła blisko 1,5 sekundy.

W pchnięciu kulą druga była Natalia Zapała (Gimnazjum 2), to samo miejsce w skoku w dal wywalczył Marcin Bagiński (Gimnazjum 29). Na 1000 m trzeci wynik miał Adrian Kaczyńskim z Gimnazjum 21 (2:56,16), na 600 m szósta była Natalia Grzesikowska (Promień Kowalewo).