Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aspartam na ławie oskarżonych. Nowe informacje o związkach słodziku z rakiem

opr. xawi
Według informacji, do których dotarł Reuters, aspartam ma być wciągnięty na listę związków "prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi", przygotowywaną przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem.
Według informacji, do których dotarł Reuters, aspartam ma być wciągnięty na listę związków "prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi", przygotowywaną przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem. unsplash.com
Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem WHO aspartam może być czynnikiem rakotwórczym. Co to oznacza dla naszych producentów żywności?

Pełne wyniki badań mają być znane 14 lipca. Według informacji, do których dotarł Reuters, aspartam ma być wciągnięty na listę związków "prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi", przygotowywaną przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (organizacji powołanej przez Światową Organizacje Zdrowia).

Bezpieczny czy potencjalnie niebezpieczny?

Stanowisko agencji ma być sygnałem, że związek jest potencjalnie niebezpieczny. Choć opinia ekspertów oparta jest na badaniu naukowym, nie będzie zawierać sugestii dotyczącej ilości spożywanego aspartamu, która mogłaby być potencjalnie niebezpieczna. Takie zalecenie opublikuje dopiero wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności inna zespół ekspertów WHO oraz instytucje medyczne w poszczególnych krajach.

Ten sam Komitet w 1981 roku opublikował opinię, że spożywanie aspartamu jest bezpieczne, chyba że przekracza się dopuszczalną ilość jego spożycia w ciągu dnia - 40mg na kilogram masy ciała.

Te zalecenia mogą być kluczowe również dla naszych producentów żywności, aby uchronić się przed ewentualną falą procesów sądowych.

Szczury nie przeżyły

Aspartam jest obecnie najpopularniejszym środkiem słodzącym, wykorzystywanym w wielu produktach spożywczych, reklamowanych jako fit lub dietetyczne. Można znaleźć go zarówno w napojach, jak i gumach do żucia, ale również w czekoladzie i dżemach.

To nie pierwsze sygnały dotyczące szkodliwości aspartamu. Kilka lat temu naukowcy z Fundacji Ramazziniego przeprowadzili badanie na szczurach. Przez 159 tygodni podawano gryzoniom pożywienie zawierające aspartam w dawkach imitujących dzienne spożycie tego związku przez ludzi. Substancja wywołała u szczurów chłoniaki, białaczkę oraz nowotwory (szczególnie nerek u samic i nerwów obwodowych u samców), nawet jeśli spożywały mniejsze dawki niż dozwolone w przemyśle spożywczym dla ludzi.

W czym spożywamy aspartam

Aspartam występuje w ponad 6000 różnych rodzajów produktów na świecie. Związek ten o symbolu E951 znajdziemy m.in. w:

  • Gumie do żucia
  • Napojach gazowanych
  • Jogurtach smakowych
  • Chipsach
  • Napojach izotonicznych
  • Napojach energetyzujące
  • Produktach typu "light" i „fit”
  • Niektórych lekach

Słodzik występuje w Polsce pod nazwami handlowymi Nutrasweet, Equal, SugarFree i Aminosweet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska