Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Asteroida 2011 ES4 przeleci bardzo blisko Ziemi! Czy asteroida może uderzyć w Ziemię? NASA komentuje

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Spora asteroida 2011 ES4 przeleci bardzo blisko Ziemi we wtorek 1.09.2020
Spora asteroida 2011 ES4 przeleci bardzo blisko Ziemi we wtorek 1.09.2020 pixabay.com
Spora asteroida 2011 ES4 przeleci bardzo blisko Ziemi we wtorek (1.09.2020) - informuje NASA. Asteroida znajdzie się bliżej Ziemi niż Księżyc. Czy można ją będzie zobaczyć? Czy istnieje zagrożenie, że asteroida uderzy w Ziemię? Czytaj!

Asteroida przeleci bardzo blisko Ziemi

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej podała, że asteroida 2011 ES4 we wtorek 1 września przeleci obok naszej planety w odległości znacznie mniejszej niż ta od Ziemi do Księżyca.

Czy asteroida uderzy w Ziemię? NASA odpowiada:

Agenci z NASA poinformowali na Twitterze, że nie ma się czego obawiać - asteroida z pewnością nie uderzy w Ziemię.

Czy asteroida 2011 ES4 uderzy w Ziemię? Nie! Bliskie zbliżenie ES4 2011 jest "bliskie" w skali astronomicznej, ale nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa uderzenia w Ziemię" - czytamy w poście NASA na Twitterze.

Asteroida 2011 ES4 minie Ziemię w odległości około 123 tys. kilometrów. To tyle co 792 tys. boisk piłkarskich - obrazuje NASA.

Asteroida minie Ziemię

Oczekuje się, że sporej wielkości kawałek skały kosmicznej przeleci blisko Ziemi już 1 września 2020 r. Na orbicie panuje niepewność, ale naukowcy z NASA twierdzą, że nie uderzy on w naszą planetę.

Najmniejszy dystans do (2011 ES4) ma nastąpić 1 września o godz. 18:12 polskiego czasu. Obliczenia wskazują, że Asteroida minie wówczas Ziemię w odległości 123 tysięcy kilometrów, czyli jednej trzeciej odległości do Księżyca. To najbliższy przelot w ostatnim okresie spośród innych podobnych ciał niebieskich.

Asteroida ma szacunkową średnicę od 72 do 161 stóp (22 do 49 metrów). Dla porównania planetoida, która rozpadła się nad Czelabińskiem w 2013 roku, miała szacowane rozmiary 17-20 metrów w momencie wejścia w atmosferę. Planetoida generowała ogromną falę uderzeniową, która wybiła szyby w sześciu rosyjskich miastach i spowodowała, że około 1500 osób potrzebowało pomocy medycznej - zostali ranni od szkła, które unosiło się w powietrzu.

Asteroida minie Ziemię - wielka niepewność

Astronomowie używają skali niepewności od 0 do 9, gdzie 0 oznacza orbitę dobrze znaną, a 9 oznacza wielką niepewność. Asteroida 2011 ES4 ma niepewność równą 7. Niepewność nie tylko oznacza, że ​​może minąć dalej lub bliżej niż oczekiwano, ale także może spowodować, że wystąpi kilka godzin wcześniej lub później niż oczekiwano. Możliwe, że żadne z badań nie wykryje asteroidy podczas tego przelotu.

Na szczęście nawet z marginesem błędów w obliczeniach asteroida 2011 ES4 powinna bezpiecznie minąć Ziemię 1 września 2020 roku.

Chociaż istnieje wiele małych asteroid, których orbita przecina orbitę Ziemi, nie jest znana duża skała kosmiczna o niebezpiecznej orbicie, która stanowi zagrożenie dla naszej planety.

Każdego roku w ziemskiej atmosferze spalają się dziesiątki ton kosmicznych skał. Większe obiekty kosmiczne uderzają w powierzchnię Ziemi raz na 100-1000 lat. W bliskim sąsiedztwie Ziemi krąży ponad 19 tys. obiektów. NASA oraz ESA obserwują asteroidy, szczególnie te, które mogą być potencjalnie groźne dla Ziemi. Naukowcy z NASA są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Kiedy to nastąpi? I czy właśnie asteroida spowoduje koniec świata?NASA na bieżąco aktualizuje listę obiektów NEO (Near-Earth Objects). Czy wśród nich jest asteroida, która może doprowadzić do końca świata?Oto najgroźniejsze asteroidy. Zobaczcie na następnych slajdach >>>

Naukowcy są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Czeka nas kon...

Potencjalnie niebezpieczna planetoida zagrozi Ziemi?

6 września obok Ziemi przeleci jeszcze większa asteroida 465824 (2010 FR), o wielkości szacowanej na od 120 do 270 metrów (a więc wpadająca w kategorię potencjalnie niebezpiecznych). Jednak będzie to odległość ponad 19 razy dalsza niż Księżyc, około 7,4 mln km.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska