Astronomiczne Lato 2018
Przesilenie letnie na półkuli północnej, to jak informuje Wikipedia inaczej nazwane przesilenie czerwcowe, moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy: Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Przesilenie letnie na półkuli północnej występuje w okolicach 20–21 czerwca. Na półkuli południowej przesilenie letnie ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie zimowe, czyli 21–22 grudnia.
Przesilenie letnie 2018
Koniec lata następuje w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września (również na półkuli północnej). Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia Słońca względem Ziemi.
Zobacz także materiał wideo: Noc Kupały w Biskupinie - wzniecanie ognia za pomocą świdra ogniowego
Pierwszy dzień lata - najdłuższy dzień w roku
Słońce będzie nad horyzontem 16 godzin i 57 minut. 21 czerwca, czyli w dniu tzw. przesilenia letniego, dzień rozpocznie się o godz. 4:19 (wschód słońca), a zakończy punktualnie o godz. 21.16 (zachód słońca). Należy jednak pamiętać, że godziny wschodu i zachodu Słońca mogą się różnić o kilka minut w zależności od części Polski, w której mieszkamy. Im bardziej na północ, tym dłuższy będzie nasz najdłuższy dzień w roku.
W czasie przesilenia letniego Ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku słońca. Biegun północny jest w tym czasie nieustannie oświetlany - trwa dzień polarny. Jeśli chodzi o 21 czerwca, to podróżując na północ dzień w kolejnych miejscach dzień będzie dłuższy, natomiast jadąc na południe - krótszy. W tym samym czasie na biegunie południowym panuje noc polarna. Przez cały dzień w to miejsce nie dochodzi słońce.
Pierwszy Dzień Lata 2018. Z tej okazji Google da Doodle?
Z okazji Pierwszego Dnia Lata Google często daje Doodle. Obrazek być może i w tym roku pojawi się w Google.
Pierwszy dzień lata to nie początek wakacji!
Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia słońca względem ziemi. Pamiętajmy także, że pierwszy dzień lata nie oznacza początku wakacji.