Doniczkowe azalie indyjskie (Azalea indica) są niewysokie, choć czasami dostępne w formie drzewka, szczepione na pniu szybciej rosnących gatunków. Mają centymetrowej długości drobniutkie liście, ciemnozielone i błyszczące od góry, a od spodu szarawe. Kwiaty, w przeciwieństwie do liści są duże, zazwyczaj pełne, czyli wielopłatkowe, białe, różowe lub czerwone. Rośliny kwitną z reguły ponad miesiąc.
Azalie indyjskie wywodzą się od zimozielonych, całkowicie nieodpornych na mróz różaneczników rosnących w górach Chin i Tajwanu. Zostały one wielokrotnie przekrzyżowane z innymi gatunkami różaneczników azjatyckich.
Podlewamy i zraszamy
Kupując azalię sprawdźmy, czy podłoże w doniczce nie jest przesuszone. Jeśli tak, roślina może to odchorować, lepiej więc zrezygnować z zakupu. Zdrowa azalia powinna mieć wiele pędów, ciemnozielone, zdrowe liście bez żadnych plamek, kwiaty i dużo pąków kwiatowych.
Jeśli kupujemy azalię w mroźny dzień, trzeba ją starannie owinąć kilkoma warstwami grubego papieru i jak najszybciej przetransportować do domu. Inaczej ulegnie przemrożeniu i w niedługim czasie zgubi liście i kwiaty.
W mieszkaniu trzeba azalii zapewnić jak najjaśniejsze stanowisko - np. na parapecie południowego okna - i niezbyt wysoką temperaturę. Najkorzystniej byłoby trzymać roślinę w 12-15 st. C, ale nie zawsze jest to możliwe. Postarajmy się jednak nie stawiać jej nad kaloryferem ani przy uchylonym oknie.
Azalia powinna mieć stale lekko wilgotne podłoże. Do podlewania używamy wyłącznie miękkiej wody (bez wapnia) i nie zawierającej chloru. Wodę do podlewania powinniśmy przepuścić przez filtr i przegotować. Powinna mieć temp. pokojową. Podlewamy obficie, a kiedy woda wycieknie na podstawek, wylewamy. Ponieważ azalie bardzo lubią wilgoć w powietrzu, dobrze jest często je zraszać, osłaniając przed kropelkami wody kwiaty.
Azalie nawozimy co 3 tygodnie specjalnym nawozem mineralnym dla azalii i różaneczników.
Tniemy pędy
Po przekwitnięciu azalie przesadzamy do większej doniczki wypełnionej świeżym podłożem. Najlepszy będzie pojemnik szeroki i płaski, ponieważ azalie płytko się korzenią. Podłoże powinna stanowić specjalna mieszanka dla azalii. Możemy też podłoże uniwersalne zmieszać z torfem wysokim nieodkwaszonym. Odczyn musi wynosić 4,5-5,5 ph. Przy przesadzaniu trzeba uważać, żeby nie uszkodzić korzeni.
Zaraz po przesadzeniu należy przyciąć pędy - skracamy nadmiernie wydłużone tak, żeby korona przybrała regularny kształt. Jeśli będziemy systematycznie obcinać najniższe gałązki, po kilku latach uzyskamy azaliowe drzewko na niewysokim pniu.
W drugiej połowie maja, kiedy miną ostatnie przymrozki, można azalię wynieść na dwór. Najlepiej zadołować ją na grządce lub w skrzynce balkonowej, w zacisznym i lekko ocienionym miejscu. Roślina powinna mieć przez cały czas lekko wilgotne podłoże. Azalię zasilamy do 2 tygodnie do połowy sierpnia nawozami dla azalii i różaneczników. Pod koniec sierpnia roślinę przenosimy do mieszkania.
Zwalczamy mszyce
Azalie są dość wymagające i podczas uprawy można popełnić wiele błędów. Jeśli w porę zauważymy niepokojące objawy, błędy zdążymy skorygować.
Jeśli liście z ciemnozielonych robią się jasnozielone oznacza to, że azalia ma zbyt ciemne stanowisko lub podlewamy ją twardą wodą. Jeśli liście zaczynają czernieć to znak, że temperatura jest za niska. Jeśli pąki nie otwierają się, może to oznaczać zalanie podłoża lub zbyt wysoką temperaturę powietrza.
Azalie mogą też atakować choroby i szkodniki. Brązowe plamy z szarym nalotem na liściach i kwiatach świadczą o szarej pleśni. Chore pędy wycinamy, a roślinę opryskujemy kilkakrotnie co 7 dni preparatami: Benlate, Topsin, Funaben lub Euparen.
Jeśli na liściach widać czerwone lub jasnozielone mięsiste zgrubienia z białym nalotem, oznacza to chorobę - białą gruboszowatość liści. Na to nie ma lekarstwa - roślinę należy wyrzucić.
Kiedy liście żółkną lub brązowieją, a na spodzie pojawia się pajęczynka, musimy zwalczyć przędziorki. Roślinę opryskujemy preparatem: Nissorun, Talstar lub Bio Insket.
Jeśli liście są pofałdowane, a na wierzchołkach pędów widoczne są kolonie drobnych owadów, oznacza to atak mszyc. Roślinę wkładamy pod strumień wody, a kiedy wyschnie, opryskujemy Pirimorem lub Pirimiksem.
Za tydzień - o sukulentach uprawianych w mieszkaniach.
Azja w doniczce
Malwa

Zima to czas doniczkowych azalii. Mamy do wyboru białe, różowe, czerwone, o kwiatach pojedynczych i pełnych, o płatkach prostych i falbaniasto powcinanych. Przy zakupie rośliny muszą być w dobrej kondycji.