Co jakiś czas powinniśmy sami dopilnować, żeby lekarz zlecił nam badania, które powiedzą nam, czy nie grozi jakaś choroba.
- Co rok osoby, które ukończyły 40 lat powinny przechodzić badania rentgenowskie klatki piersiowej. W ten sposób można kontrolować stan płuc. Młodsi powinni kontrolować swoje płuca co dwa lata.
- Raz w roku powinniśmy badać ciśnienie tętnicze jeśli ukończyliśmy 21 lat. Wyniki tego badania pomagają w diagnozie choroby wieńcowej, udaru mózgu, miażdżycy.
- Badaniom poziomu cholesterolu powinien poddawać się zdrowy mężczyzna po ukończeniu 30. roku życia, kobiety, gdy skończą 45 lat. Potem, jeśli nie ma wskazań lekarza, profilaktycznie badanie robić co 3 lata.
- Po czterdziestce każdy powinien dwa razy w roku poddać się pomiarowi ciśnienia śródgałkowego. Jest to rodzaj badania okulistycznego, który wykonuje w profilaktyce jaskry.
- Badanie krwi w kale zaleca się raz w roku wszystkim po 45. roku życia. Pomaga on wykryć nowotwory jelita grubego.
- Każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien raz w roku poddać się badaniu prostaty w gabinecie urologa. Co pół roku zalecane jest samobadanie jąder.
- Badania cytologiczne i mammografia - każda kobieta, która rozpoczęła życie płciowe powinna wykonywać co rok, dwa lata cytologię. Po ukończeniu 50 lat co 5 lat. Badanie piersi zalecane jest co dwa lata, co miesiąc samobadanie.