W szkole ortopeda, pulmonolog, okulista, dermatolog przebadali sporo chętnych. Specjaliści nie narzekali na brak pracy. Zawiedziony był natomiast pan przyjmujący chętnych na prześwietlenie płuc. - Gdziekolwiek nie były przeprowadzone takie akcje, było tylu chętnych, że ledwo wyrabialiśmy się z robotą. A tu dzisiaj małe zainteresowanie - powiedział "Pomorskiej".
Była też okazja wykonania badań spirometrycznych, słuchu oraz sprawdzenia ciśnienia.
Przyjść do ludzi
- _Od trzech lat organizujemy Białe Niedziele. Ta w Sośnie jest pierwszą w tym roku.Chcemy przybliżyć mieszkańcom małych miejscowości lekarzy różnych specjalności, by pokazać, że dbamy o zdrowie ludzi. Ta forma się przyjęła. Mieszkańcy chcą przychodzić - _podkreślił wojewoda Romuald Kosieniak na spotkaniu z władzami samorządowymi z powiatu sępoleńskiego, radnymi gminy Sośno oraz posłankami, przewodniczącą sejmiku wojewódzkiego Lucyną Andrysiak, dyrektorami wydziałów UW i przedstawicielami NFZ. - _Tylu znakomitych gości w tak szerokim gronie jeszcze nie mieliśmy w Sośnie - _podkreślał przewodniczący Rady Gminy Leszek Stroiński.
Podczas dyskusji starosta sepoleński Stanisław Drozdowski poruszył problem więcborskiego szpitala. Posłanka Grażyna Ciemniak podkreśliła, że rozwiązanie problemów służby zdrowia to sprawa priorytetowa dla parlamentu. Z kolei posłanka Teresa Piotrowska biła się w piersi, że to przez polityków szpitale mają problemy i że wszyscy powinni usiąść razem, niezależnie od partii i znaleźć złoty środek. Dalsza część dyskusji dotyczyła pomocy społecznej, bezrobocia i wypłat odszkodowań za suszę. Wojewoda przeprosił rolników za opóźnienia. Była też mowa o zdobywaniu środków unijnych.
Sośno z góry
Przez cały dzień na boisku szkolnym mieszkańcy oglądali występy. Pokazał się kabaret z Sitna "Zmarnowane talenty", kapela Edek Band, zespoły tańca współczesnego Fleks i Fleksik, czirliderki oraz zespoły wokalne i soliści. Gościnnie wystąpiły zespoły z MGOK z Kamienia. Całe boisko obstawione było stoiskami: NFZ, Urzędu Gminy, Biura Zarządzania Funduszami Europejskimi, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Avonu, sekcji modelarskiej Awiatik. Rękodzielnictwo ludowe prezentowali lokalni artyści.
Największą frajdę mieli najmłodsi uczestnicy imprezy, bo oprócz karuzeli, zamku dmuchanego, waty cukrowej itp. brali udział w licznych konkursach oraz jeździli wozem strażackim na sygnale. Strażacy sępoleńscy prezentowali podnośnik. Chętni mogli podziwiać wieś z wysokości 25 m.
Wiele emocji wzbudził pokaz tresury psów policyjnych, zaś na koniec bawiono się pod chmurką z zespołem Retro.
Badanie i skakanie
Tekst i fot. Lucyna Sztandera

Narodowy Fundusz Zdrowia, Urząd Wojewódzki i Urząd Gminy w Sośnie byli organizatorami "białej niedzieli". Mieszkańcy mogli tego dnia nie tylko skorzystać z darmowych badań specjalistów, ale również miło spędzić czas na festynie.