Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baj Pomorski kończy sezon z nagrodą

źródło: kulturalnytorun.pl
Kandyd, czyli optymizm
Kandyd, czyli optymizm fot. Baj Pomorski
"Kandyd, czyli optymizm" w reżyserii Pawła Aignera otrzymał Nagrodę Główną na IV Świętokrzyskim Festiwalu Teatrów Lalek.

"Kandyd, czyli optymizm" w reżyserii Pawła Aignera otrzymał Nagrodę Główną na IV Świętokrzyskim Festiwalu Teatrów Lalek "Brzechwa i inni" w Kielcach. Przegląd zakończył się w sobotę, 21 czerwca. W prezentacjach konkursowych wzięło udział pięć polskich teatrów, spośród których jury wybierało tylko jednego laureata. Spektakl zaprezentowany przez Baj Pomorski okazał się faworytem widzów i jurorów. Toruńscy aktorzy jako jedyni otrzymali owację na stojącą. - Urzekła nas ogromna energia zespołu, świetna gra aktorska i bardzo dobra muzyka - mówi Marek Mikos, dyrektor kieleckiego oddziału TVP, przewodniczący jury. "Kandyd, czyli optymizm" powstał w 2004 r. jako widowisko plenerowe. Premiera przedstawienia odbyła się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego 24 czerwca tego samego roku - widowisko towarzyszyło obchodom Święta Miasta Torunia. Od tego czasu przedstawienie to jest grane zarówno w przestrzeniach otwartych, jak i salach teatralnych. W Kielcach aktorzy Baja Pomorskiego wystąpili w budynku po hali zbożowej.

Nagroda dla "Kandyda" zamyka sezon teatralny w Baju Pomorskim. W 2007 i 2008 roku widzowie zobaczyli pięć premier teatralnych zrealizowanych w odmiennych konwencjach i stylach gry aktorskiej. Baj współpracował ze znanymi już toruńskiej widowni reżyserami: Wojciechem Szelachowskim, Pawłem Aignerem i Ireneuszem Maciejewskim. Aktorzy Baja Pomorskiego z sukcesem sprawdzili się w kabaretowo-muzycznym widowisku dla dorosłych "Krótki kurs piosenki aktorskiej". Janusz R. Kowalczyk, krytyk teatralny "Rzeczpospolitej" zaliczył to przedstawienie do wydarzeń teatralnych roku 2007. W formie świątecznego widowiska kolędniczego zrealizowane zostało plenerowe widowisko "Kolędy świata", w którym oprawę plastyczną stanowiły grafiki wyświetlane na zasłoniętym białą materią froncie teatru. Trzy kolejne premiery minionego sezonu również cieszyły się wielkim powodzeniem. W "Dziadku do orzechów" wystąpili aktorzy Baja i młodzi adepci sztuki aktorskiej biorący udział w zajęciach Sceny Teatru Dziecięcego, w spektaklu zobaczyliśmy również Teatr Muzyczny "Mała Rewia". "Amelka, Bóbr i Król na dachu" Tankreda Dorsta to czwarta premiera sezonu. Znane motywy baśniowe i klasyczne zwycięstwo dobra nad złem zostały tutaj pokazane w bardzo interesującej inscenizacji Pawła Aignera. "Kopciuszek" w reż. Ireneusza Maciejewskiego był natomiast propozycją baśni dla najmłodszych widzów zrealizowaną w nietypowej dla tego tytułu konwencji lalek muppetowych.

Baj Pomorski zorganizował również dwa międzynarodowe festiwale - 14. Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek i Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Baj wziął udział w pięciu festiwalach i przeglądach teatralnych, w tym jednym zagranicznym - Festivalu Teatru Gayarre w Pampelunie (Hiszpania), gdzie pokazał "Olbrzyma" w reż. Piotra Tomaszuka. Toruński teatr uczestniczył w X Polkowickich Dniach Teatru, Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Katowice-Dzieciom", XXI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Walizka" w Łomży i IV Świętokrzyskim Festiwalu Teatrów Lalkowych. Występował gościnnie m.in. w Warszawie, Świeciu, Bydgoszczy i innych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego.

Miniony sezon był również bogaty w działania edukacyjne. Baj Pomorski prowadził m.in. Scenę Teatru Dziecięcego, zorganizował Konkurs Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży (w tym roku odbyła się już piąta edycja imprezy), zrealizował projekt dla nauczycieli "W świecie teatru", w ramach którego odbyła się II konferencja dla nauczycieli "Teatr w procesie nauczania. Nowe inspiracje". W czerwcu rozpoczął się kolejny program dla dzieci i młodzieży "Teatr - szansa na lepsze jutro", dzięki któremu dzieci i młodzież objęte pomocą MOPR-u uczestniczą w profesjonalnych warsztatach teatralnych i poznają tajniki pracy twórców teatralnych. Kolejne etapy programu potrwają do grudnia tego roku.

Pomimo zakończenia sezonu Baj Pomorski uruchamia w wakacje Scenę Letnią, która będzie łączyć prezentacje młodych zespołów toruńskich z plenerowymi przedstawieniami teatralnymi. Na wszystkie imprezy Sceny Letniej wstęp jest bezpłatny. A już w sierpniu rozpoczną się próby do przedstawienia "Jabłoneczka" w reżyserii Piotra Tomaszuka. Premiera planowana jest na wrzesień. Kolejne premiery sezonu wyreżyserują: Zbigniew Lisowski i Ondrej Spišak. Jesienią odbędzie się 15 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania" oraz Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska