
W konstrukcji opery w Walencji też zastosowano energooszczędne pomysły.
(fot. Fot. Rockwool)
Próbowała to zrobić firma Rockwool Polska, która zleciła w tej sprawie badania. I co się okazało?
Brak pieniędzy czy brak wiedzy?
Wprawdzie aż 86 proc. architektów i 77 proc. deweloperów jako główny i najważniejszy powód małej popularności energooszczędnego budownictwa w Polsce podaje ograniczone środki finansowe nabywców mieszkań, to jednak tylko 57 proc. nabywców podziela ten pogląd.
Większość deweloperów i inwestorów (odpowiednio 62 i 58 proc.) wskazuje na brak odpowiednich systemów wsparcia ze strony państwa, a ponad połowa architektów i deweloperów zwraca uwagę na brak wiedzy na temat korzyści ekonomicznych płynących z energooszczędnego budownictwa.
Więcej w fachowej prasie?
Rozwiązanie tego ostatniego problemu nie wymaga znaczących nakładów finansowych. Potrzebna jest systematyczna zmiana programów nauczana i dostęp do informacji.
Aktualnie tylko 34 proc. badanych projektantów i architektów przyznaje, że informacje na temat energooszczędnego budownictwa zdobyło na studiach. Znacznie więcej - bo aż 77 proc. badanych - twierdzi, że czerpie swoją wiedzę z prasy fachowej. Nieco mniej - także z materiałów informacyjno-handlowych producentów materiałów budowlanych do izolacji.
Najpierw ograniczyć straty
Kiedy energooszczędny?
Dom energooszczędny to dom, który zużywa mało energii. Ilość energii zużywanej niezbędnej do spełniania wszystkich potrzeb związanych z użytkowaniem budynku czyli ogrzewaniem, ciepłą wodą użytkową, chłodzeniem, wentylacją i oświetleniem wyrażają wskaźniki EP oraz EK.
To bardzo cenne wskazówki, bo zdaniem specjalistów o energooszczędności domu powinno się zacząć myśleć już na etapie projektu domu. Sama bryła budynku i jej orientacja względem stron świata ma duże znaczenie dla przyszłej energooszczędności.
Aby ogrzewać budynki efektywnie i tanio, należy przede wszystkim ograniczyć straty ciepła przez przegrody zewnętrzne: dachy, ściany i podłogi. Jak to osiągnąć?
Należy zastosować energooszczędną grubość ocieplenia oraz zamontować dobre okna. W ten sposób obniżymy ilość energii potrzebnej do ogrzewania budynku. Dopiero w następnej kolejności warto zadbać o efektywny system grzewczy.
Dobre ocieplenie to podstawowy warunek energooszczędności budynków. Należy zadbać także o staranność i dokładność montażu ocieplenia, które zagwarantuje wysoką jakość energetyczną budynku.
Taka kolejność postępowania - zatrzymanie ciepła w budynku, a następnie dostarczenie niezbędnej, ale już znacznie mniejszej ilości ciepła - daje wiele oszczędności nie tylko w trakcie eksploatacji. Pozwala także obniżyć koszty zakupu innych elementów, np. mniejszego kotła czy mniejszej ilości grzejników.
Potem - niższe rachunki
Dodatkowe korzyści, jakimi będą niższe rachunki za eksploatację można uzyskać dzięki przemyślanemu stosowaniu dostępnych rozwiązań polepszających energooszczędność, jak np. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rozsądne zakupy oraz użytkowanie różnego rodzaju sprzętów domowych, to także krok ku oszczędnościom.
Trzeba zmienić zachowania
Warto jednak pamiętać, że energooszczędność to nie tylko technika. To również sposób bycia i świadomość, że nasze przyzwyczajenia i zachowania mogą pomóc w oszczędności energii i środowiska, ale też zmarnować pieniądze wydane na energooszczędne systemy i urządzenia domowe.
