Z tą opinią zgadza się Wiesława Landowska, która przed 30 laty zaczynała przygodę z oświatą, jako nauczycielka języka rosyjskiego. Na początku lat 90. zdała sobie jednak sprawę, że pewna era dobiegła końca i trzeba się przekwalifikować. - Zamiast narzekać na czasy, wzięłam się do pracy i uzyskałam uprawnienia do nauki angielskiego - wspomina nauczycielka z I LO w Świeciu. - Mam zdolności językowe, dlatego nie było to takie trudne.
Jak podkreśla nasza kandydatka do tytułu "Belfra 2012", dobry nauczyciel to taki, który chce i potrafi poznać swoich uczniów. - Nauka języka, która w dużej mierze opera się na konwersacji, sprzyja temu - mówi. - Rozmawiając o rodzinie, zainteresowaniach, mimowolnie młody człowiek otwiera się. Potem trzeba umiejętnie korzystać z tej wiedzy.
Także w ocenie postępów w nauce. - W zależności od osobowości, uczniowie lubią różne formy pracy - zauważa. - Jedni lepiej czują się mówiąc, inni wolą np. zadania pisemne bądź np. scenki teatralne. Trzeba o tym pamiętać.
Jej receptą na sukces w zawodzie jest znalezienie złotego środka pomiędzy tym, co nazywamy "byciem człowiekiem", a wymogami, jakie powinien stawiać mądry pedagog. Zaangażowanie anglistki I LO zostały dostrzeżone nie tylko przez jej uczniów. Prezydent odznaczył ją medalem za długoletnią służbę.
Pani od przyrody
Wiele sukcesów na koncie ma również Krystyna Zbielska z Gimnazjum w Zbrachlinie. Od lat zaraża młodych ludzi swoją pasją przyrodniczą i niespożytą energią. - Moi uczniowie już cztery razy z rzędu wygrywali etap wojewódzki konkursu "Poznajemy parki krajobrazowe Polski". W tym roku zajęli zespołowo trzecie miejsce w kraju, a drugie i dziesiąte indywidualnie. Wiele cennych nagród, w tym komputer, przyniósł nam konkurs "Las szansą na zdrowie".
Rozwijaniu zainteresowań sprzyjają zarówno ścieżka dydaktyczna, pełna ciekawych okazów flory, jak i regularne wycieczki w miejsca atrakcyjne przyrodniczo. Najnowszy projekt wiąże się z opracowaniem przewodnika po terenach nadwiślańskich.
Innym kierunkiem działań nauczycielki biologii ze Zbrachlina jest promocja regionalizmu, odkrywanego z uczniami np. od strony kuchni. - Jeżeli dzieci widzą, że ktoś jest autentycznie zaangażowany w to co robi, chętnie przyłączają się - mówi. - Nawet nie muszę nikogo specjalnie namawiać do udziału w konkursach czy wyjazdów, np. do lasu.
Nauczyciele zostali podzieleni w pięciu kategoriach:
- nauczyciele przedszkoli
- nauczyciele szkół podstawowych
- nauczyciele gimnazjów
- nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
- nauczyciele szkół wyższych
Jak zagłosować na BELFRA ROKU 2012?
To proste, wystarczy wysłać SMS pod numer 7055 (koszt 0,62 zł z VAT), a w treści podać prefiks przypisany NAUCZYCIELOWI
Co to jest prefiks?
Prefiks to unikalny ciąg znaków przypisany do każdego BELFRA, np:
- nauczyciele przedszkoli - prefiks PRZE
- nauczyciele szkół podstawowych - prefiks POD
- nauczyciele gimnazjów - prefiks GIM
- nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych - prefiks PON
- nauczyciele szkół wyższych - prefiks AKA
Po prefiksie należy dopisać kropkę lub biały znak (spacje) i wpisać numerek BELFRA
np. głosując na Panią Glazik Gertrudę, wysyłamy SMS o treści PRZE.1 (wielkość liter nie ma znaczenia).
Nauczyciele, którzy otrzymają najwięcej głosów w swojej kategorii zostaną nagrodzeni! Mamy dla nich dwu dniowypobyt w hotelu FALTOM w Rumi - zobacz więcej informacji o nagrodzie główniej >>
Dla nauczycieli, którzy zdobędą najwięcej głosów w swojej kategorii na lokalnych wydaniach Gazety Pomorskiej mamy wyróżnienia - zobacz lokalne rankingi plebiscytu Belfer Roku 2012 >>