
Sequence (Steve Nash, Larovsky, Vj Pillow, Polska), Urząd Marszałkowski
„Kiedy muzyka osiąga najszlachetniejszą moc, staje się kształtem w przestrzeni”. To przewodnia myśl kolejnej prezentacji festiwalowej Steve Nash’a, który przygotował instalację audio-wizualną pt.: „Sequence”. Przy oprawie wizualnej współpracowali z nim Larovsky oraz Vj Pillow. Obraz wynika tu z muzyki i w pełni ją odzwierciedla. Struktura budowana jest na zasadzie ciągu zdarzeń, symboli, kształtów i kontrastów. Całość wykonana jest przy użyciu oprogramowania Notch, pozwalającego na tworzenie wizualizacji w czasie rzeczywistym.

Opowiedz innym, jak to wygląda (mock nock Malejka, Polska), Plac za CKK Jordanki
W 2004 roku na należącym do archipelagu Wysp Krawędziowych atolu Karapanua ożył wygasły wulkan. Regularne wstrząsy sejsmiczne nie dawały innej prognozy jak nadchodząca erupcja i zniszczenie wyspy wraz z jej unikalnym ekosystemem. Szczególnie ważne dla badaczy wyspy było kilkadziesiąt egzemplarzy endemicznych drzew gatunku Finem mundi, które cechowała bardzo duża kruchość w łyka połączeniu z wyjątkowo twardą, ociekającą mleczkiem kauczukowym korą.
Późną wiosną 2018 roku nastąpiła pierwsza z cyklu kilku erupcji znajdującego się pod atolem wulkanu. Rozwój wydarzeń monitorował dron podwodny Międzynarodowej Agencji Katastrof Klimatycznych. Wyspa zapadła się kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię oceanu. Na jednym z podwodnych nagrań widać niesamowite zjawisko. Wytryskująca lawa dostaje się do wnętrza drzewa wspomnianego gatunku. Dopiero po około 8 sekundach zaczyna przepalać korę, by po chwili zastygnąć w morskiej toni w kształcie przypominającym drzewo.
Bezpośrednio po publikacji nagrania pojawiły się oferty wypraw dla nurków z opisem: „obejrzyj krajobraz rodem z Piekła i opowiedz innym jak wygląda apokalipsa”. Kilkanaście dni później wyspa zapadła się jeszcze głębiej, grzebiąc unikalne zjawisko natury w odmętach oceanu.

Geodrzewa (Michał Kardas, Polska), ul. Wały gen. Sikorskiego
Geodrzewa to trzy niezwykłe rośliny, które posiadają ogromne i świecące kolce. Swoją obecnością tworzą swoisty mikrosystem. Jest to świat gdzie łączy się prostota geometrii i rytmu z nieregularnym światem roślin. Geodrzewa różnią się od zwykłych drzew tym, że komunikują się między sobą niezależnie zmieniając odcień i natężenie światła kolców przy tym wydając odgłos bębna. Sposób komunikowania między nimi sprawia, że tworzą razem spójną i harmonijną całość.

Chinatown (Waterconcept, Art4Media, Polska), ul. Gregorkiewicza
Z Torunia do Gulin w Chinach jest dokładnie 7907 kilometrów. Ale na sześć dni prawdziwą atmosferę chińskiego miasta będzie można poczuć na Festiwalu! Tradycyjne chińskie lampiony, świetliste kwiaty lotosu, ogród Bonsai czy azjatycka strefa gastronomiczna sprawią, że na kilka dni Państwo Środka znajdzie się niemal w samym centrum Torunia. Podróż po czterech barwnych strefach tematycznych rozpoczyna się przejściem przez Chińską Bramę wzbogaconą o projekcję 3D z orientalnymi motywami.
Wejście do instalacji od strony ul. Wały gen. Sikorskiego i ul. Przy Kaszowniku.